مدیرکل هواشناسی مازندران:

تهدید خطر خشک‌سالی با کاهش بارش‌‌ باران در مازندران / ساخت‌و‌ساز بی‌رویه در ارتفاعات نگه‌داشت آب برای فصل زراعی را دچار مشکل می‌کند

تاریخ انتشار : شنبه - ۱۱ / آذر / ۱۳۹۶
Share/Save/Bookmark
مدیرکل هواشناسی مازندران گفت: با بارش باران در دریا، 13 درصد منابع آبی را می‌توان مدیریت کرد و مابقی منابع در دریا سرازیر می‌شود.
 تهدید خطر خشک‌سالی با کاهش بارش‌‌ باران در مازندران / ساخت‌و‌ساز بی‌رویه در ارتفاعات نگه‌داشت آب برای فصل زراعی را دچار مشکل می‌کند
 

به گزارش سفیر هراز، محمدرضا رضوی در جلسه شورای اداری شهرستان آمل با بیان اینکه باید به مردم مازندران بگوییم کشور از جنوب کشور در حال خشک‌شدن است و تبخیر در کشور افزایش یافته است، عنوان کرد: بارش‌ها کاهش یافته است و خطر استان مازندران را نیز تهدید می‌کند.

 

وی با اشاره به اینکه در مقطع اخیر، عمده بارش‌ها در دریا انجام می‌شود و بارش‌ها قدرتی برای رسیدن به کوه‌ها ندارد، متذکر شد: با بارش باران در دریا، 13 درصد منابع آبی را می‌توان مدیریت کرد و مابقی منابع در دریا سرازیر می‌شود.

 

مدیرکل هواشناسی مازندران با اعلام اینکه ساخت‌و‌ساز بی‌رویه در ارتفاعات نگه‌داشت آب، برای فصل زراعی را دچار مشکل می‌کند، تصریح کرد: از سو دیگر عدم آگاهی کشاورزان در استفاده از سم باید براساس اطلاعات هواشناسی به صورت جهانی باشد اما این زمان در میان کشاورزان رعایت نمی‌شود. کشاورزان از زمان دقیق سمپاشی اطلاعات ندارد از این رو شایبه افزایش سرطان نیز به گوش می‌رسد.

 

وی با بیان اینکه نباید اجازه ساخت‌وساز در ارتفاعات داده شود در حالی که در زمین‌های زراعی اجازه ساخت بتن می‌دهیم، خاطرنشان کرد: زمین کشاورزی ارزشمند است و در دنیا زمین‌های کشاورزی دو طبقه می‌شوند تا بهره‌برداری بیشتر انجام شود اما در مناطق مازندران این موضوع دیده نمی‌شود.

 

رضوی با انتقاد از فضای‌مجازی در زمینه بیان اطلاعات هواشناسی عنوان کرد: فضای‌مجازی یک وظیفه مخرب را بر عهده گرفته است، در روزهای اخیر شایعات به بخش کشاورزی ضربه می‌زند. شایعه هوای سرد موجب می‌شود بخش مرکبات دچار مشکل شود زیرا اکنون زمان مناسب برداشت پرتقال نیست.

 

مدیرکل هواشناسی مازندران با اشاره به نقش هواشناسی در جامعه گفت: اگر اطلاعات به درستی استفاده شود هواشناسی تاثیرگذاری خوبی در کشور دارد.

 


 

 

کد مطلب: MTYzNjYy
 

 
کیمیا سامانه