گزارش سفیر هرار به بهانه روز دانش‌آموز:

دانش‌آموزانی که با درخشش در علم و دانش راه شهید فهمیدها را ادامه می‌دهند/ درخواست نخبه آملی برای توجه بیشتر مسئولین به نخبگان

تاریخ انتشار : شنبه - ۱۳ / آبان / ۱۳۹۶
Share/Save/Bookmark
دانش‌آموز نخبه آملی توجه بیشتر مسئولین شهر به نخبگان را خواستار شدند و ابراز ناراحتی کرد که وقتی خودشان و یا یکی از نخبگانی که در المپیاد کشوری ریاضی مدال طلا را گرفت در شهر هیچ بنری زده نشد تا تشویقی برای دیگران شود.
دانش‌آموزانی که با درخشش در علم و دانش راه شهید فهمیدها را ادامه می‌دهند/ درخواست نخبه آملی برای توجه بیشتر مسئولین به نخبگان
 

به گزارش سفیر هراز، روز دانش‌آموز هر سال یادآور صبح روز ۱۳ آبان ۱۳۵۷ است، رویدادی که منجر به کشتار جمعی دانش‌آموزان شد که به نشانه اعتراض به حکومت پهلوی در محوطه دانشگاه تهران اجتماع کرده بودند و شاهکاری خلق کردند تا نامشان بر تقویم‌ها حک شود و امروز دانش‌آموزان نیز بتوانند مانند دیگر اقشار جامعه سرشان را بالا بگیرند و نسل‌های قبل خود را تحسین کنند.

انقلاب اسلامی‌ایران به رهبری امام خمینی(ره) در حالی به روزهای سرنوشت سازخود نزدیک می‌شد که همه اقشار جامعه زن و مرد و پیر و جوان، سعی داشتند بر خشت خشت این انقلاب سهمی ‌داشته باشند.

دانش‌آموزان نیز مانند طیف‌های دیگر جامعه نقشی اساسی در این انقلاب پر برکت داشتند و توانستند با سن و سال کم خود آرمان نگری‌شان را به رخ دنیا بکشند و با صدای نوجوانانه گوش استکبار ستیزان را کر کنند.

سهم دانش‌آموزان در صبح روز 13 آبان پر رنگ‌تر خود را نشان داد؛ وقتی تصمیم گرفتند مدارس را تعطیل کنند و به نشانه اعتراض به سمت دانشگاه تهران بروند هیچ بیمی ‌از تفنگ و گلوله و خون نداشتند‌، فقط به آرمان‌های خود می‌اندیشیدند و سخنان بنیان گذار انقلاب را نجوا می‌کردند.

 

مشتی بزرگ با دستانی کوچک

این جوانان انقلابی، به همراه دانشجویان و مردم در زمین چمن دانشگاه تهران اجتماع کرد. ساعت 11 صبح، ابتدا مأموران،‌ چند گلوله گاز اشک‌آور به سمت جمعیت پرتاب کردند؛ اما آنان نه تنها عقب‌نشینی نکردند، بلکه در حالی که به سختی نفس می‌کشیدند صدایشان را رساتر کردند.

در حالی که طنین الله‌اکبرشان، اندام مأموران مسلح شاه را به لرزه وادار می‌کرد تیراندازی آغاز شد و جوانان و نوجوانان حق جو، یکی پس از دیگری، در خون غلتیدند و امام زمانشان را لبیک گفتند. 56 نفر از ستارگان حق طلب به شهادت رسیدند و صدها نفر مجروح شدند.

دانش‌آموزان این آب و خاک در هر کجای این مرز پر افتخار باشند در هر وهله از تاریخ باز هم الگویشان شهید همت‌هاست وچون شهید فهمیده‌ها برای کشورشان سنگ تمام می‌گذارند و آرش وار جان‌شان را فدای عزت، دانش و افتخار ملت‌شان می‌کنند.

اگر روزی دانش‌آموزان توانستند به تاریخ بفهمانند سهم قدم‌های کوچک شان یک نام پر افتخار است‌، امروز همان دانش‌آموزان رد پای خود را در علم و دانش مستحکم تر می‌کنند تا به جهانیان بفهمانند فهمیده‌ها خاک ایران را پر کرده‌اند.

با چهار ‌دانش‌آموز تیزهوشان آملی به گفتگو نشستیم ، پر جنب و جوش، فعال و دوست داشتنی این تیم چهار نفره توانستند در المپیاد کامبیوتر پایا مدال طلای کشور را کسب کنند.

 

سبحان مقیمی، فاضل ابراهیمی، حسین مجیدی، امیر جواد عمادالدین متولدین 1381 از نخبگان آملی که سرنوشت‌سازان کشور هستند.

سبحان مقیمی‌ موفقیت در المپیاد را به‌خاطر پشت‌کار تیم‌شان عنوان کرد و گفت: این المپیاد در سه مرحله برگزار شد که در مرحله اول شهری، دوم استانی و سوم کشوری بود، در دو مرحله اول بصورت آزمون و در مرحله سوم یک دوره سه روزه برگزار که توانستیم طلای تیمی‌ و برنز انفرادی را کسب کنیم.

وی وضعیت علمی ‌کشور را در جایگاه خوبی دانست و افزود: استعدادهای بسیار خوبی در کشور وجود دارد که اگر استعدادیابی شده و امکانات لازم فراهم شود قطعا می‌توانند بهتر عمل کنند و آینده روشن‌تری داشته باشند.

امیر جواد عمادالدین به روحیه انقلابی دانش‌آموزان اشاره کرد وگفت: دانش‌آموزی که با درس خواندن می‌تواند به مردم کمک کند، به جامعه سودی برساند و برای ارتقای پیشرفت کشورش قدمی‌ بردارد انقلابی عمل کرده است.

وی نظر خود را درباره مدافعان حرم اعلام کرد و افزود: این مردان بزرگ شجاعت به خرج دادند و برای آرامش ما جانشان را نثار کردند تا بتوانیم در امنیت درس بخوانیم و پیشرفت کنیم.

این ‌دانش‌آموز نخبه نداشتن انگیزه را از دلایل درس نخواندن‌ها دانست و تصریح کرد: بسیاری از دانش‌آموزان می‌گویند که درس بخوانیم آخرش چه می‌شود خیلی‌ها تحصیلات بالای دارند، اما بیکار هستند و این ذهنیت آنها را خراب کرده  در حالی که باید تلاش کرد تا بتوان موثر بود.

وی هدفش در ادامه تحصیلات را رشته بیوتکنولوژی اعلام کرد و گفت از دانش‌آموزان انتظار می‌رود که درس بخوانند و هدف داشته باشند تا برنامه‌ریزی درستی انجام دهند و آینده روشنی انتخاب کنند.

فاضل ابراهیمی‌ با بیان علت انتخاب رشته‌اش خاطرنشان کرد: پدر و برادرم رشته ریاضی خواندند و وقتی می‌بینم برادرم و اطرافیان در رشته ریاضی نتوانستند در کار مورد علاقه‌شان فعالیت کنند رشته تجربی را انتخاب کردم در حالی که ریاضی رشته خلاقی است و می‌توان چیزهای بزرگی ساخت، اما متاسفانه به آن بها داده نمی‌شود و این باعث شده بیشتر دانش‌آموزان به رشته تجربی گرایش پیدا کنند؛ چرا که برای آنها موقعیت شغلی راحت‌تری وجود دارد.

وی حضورش در دنیای مجازی را کم و بیش دانست و افزود: بیش‌ترین تفریحاتم دیدن برنامه‌های تلویزیون و مطالعه است و کم‌تر در تلگرام و دنیای مجازی سپری می‌کنم.

حسین مجیدی از استعدادهای خوبی که در اطرافش است گفت و بیان کرد: خیلی از افراد باهوش هستند اما دیده نمی‌شوند و بسیاری را می‌بینم که باید زیاد درس بخوانند تا موفق شوند هر کسی باید براساس نیازش تلاش کند.

این دانش‌آموزان نخبه توجه بیشتر مسئولین شهر به نخبگان را خواستار شدند و ابراز ناراحتی کردند که وقتی خودشان و یا یکی از نخبگانی که در المپیاد کشوری ریاضی مدال طلا را گرفت در شهر هیچ بنری زده نشد تا تشویقی برای دیگران شود.

این دانش‌آموزان تیزهوشان از معلم‌شان اکبرپور و مدیر مدرسه تیزهوشان علی‌نسب و خانواده‌شان تشکر ویژه کردند و این موفقیت را مدیون آنها دانستند.

 25 هزار ‌دانش‌آموز بسیجی در آمل

علیرضا یدالهی مسئول بسیج دانش‌آموزان شهرستان آمل از 25 هزار بسیجی ‌دانش‌آموز در این شهرستان ابراز امیدواری کرد و گفت: با توجه به حجم سنگین حملات فرهنگی که در سطح جامعه رخ می‌دهد باید برای دانش‌آموزان، نخبه‌پروری و نیروی انسانی شاخص در جهت تربیت آینده بهتر تلاش کرد.

وی اولویت اصلی بسیج را حفظ دستاوردهای انقلاب خواند و بیان کرد: اولین هدف جذب نیروهای حداکثری که با استقبال همیشگی و هماهنگی خوب آموزش و پرورش و مدارس همراه است‌، ارتقای سطح بسیجیان، برگزاری مراسمات مختلف در ایام و مناسبت‌ها که به عملکرد بسیجیان کمک می‌کند.

مسئول بسیج ‌دانش‌آموزی به نخبگان این عرصه در شهرستان اشاره کرد و گفت: قهرمان جهان کیوکوشین‌، تیم بسیج کشتی رتبه اول استان، تیم بسیج والیبالامام خمینی اول شدند، ادیب سوم کشور و بسیجیان زیادی که در عرصه ورزشی و علمی ‌رتبه‌های حائز اهمیتی دارند.

 

به گزارش خبرنگار سفیر هراز؛ 13 آبان روزی است که مناسب‌های زیادی را در خود جای داده، نام‌گذاری آن بعنوان روز مبارزه با استکبار جهانی که یادآور سه اتفاق مهم در تاریخ معاصر ایران است که در سه جریان و دوره متفاوت رخ داده است.

تبعید امام خمینی(ره) به ترکیه در 13 آبان 1343، 13 آبان 1357 که روز دانش‌آموز نام گرفت و تسخیر لانه جاسوسی در 13 آبان 1358 عنوان این سه واقعه تاریخی باعث امتیاز این روز افزوده و تاثیر گذاری این روز را نمی‌توان نادیده گرفت.

 

 


 

 

کد مطلب: MTYzMzEx
 

آخرین اخبار
 

 
کیمیا سامانه