با تصویب نمایندگان مجلس

آتش زدن اراضی کشاورزی پس از برداشت محصولات غیرقانونی اعلام شد

تاریخ انتشار : سه شنبه - ۲۹ / فروردین / ۱۳۹۶
Share/Save/Bookmark
نمایندگان مجلس آتش زدن اراضی کشاورزی پس از برداشت محصولات را غیرقانونی اعلام کرده و برای افراد خاطی مجازات در نظر گرفتند.
آتش زدن اراضی کشاورزی پس از برداشت محصولات غیرقانونی اعلام شد
 

به گزارش سفیر هراز به نقل از بلاغ، نمایندگان در نشست علنی مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی لایحه هوای پاک با ماده 20 این لایحه با 152 رأی موافق، 11 رأی مخالف و 6 رأی ممتنع از مجموع 225 نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند.


در ماده 20 لایحه مذکور آمده است، انباشتن پسماند‌های بیمارستانی و صنعتی در معابر عمومی و فضای باز یا سوزاندن آنها و انباشتن پسماند‌های خانگی و ساختمانی در معابر عمومی و فضای باز خارج از مکان‌های تعیین شده توسط شهرداری‌ها یا سوزاندن آنها و همچنین سوزندان بقایای گیاهی اراضی زراعی پس از برداشت محصول ممنوع است.

متخلف حسب مورد به پرداخت جزای نقدی درجه 6 قانون مجازات اسلامی برحسب موضوع محکوم می‌شود.

وزارت جهادکشاورزی مکلف است، مفاد این ماده را به‌طرق مقتضی به اطلاع بهره‌برداران بخش‌ کشاورزی، عشایری و منابع‌طبیعی برساند.

در تبصره یک لایحه هوای پاک آمده است؛ تعاریف پسماندهای مندرج در این ماده مطابق قانون مدیریت پسماند مصوب 20/2/1383 است.

همچنین در تبصره دو این لایحه ذکر شده است؛ دولت و شهرداری‌ها موظفند ظرف مدت سه‌سال پس از ابلاغ این قانون برای شهرهای مختلف زمینه‌های تبدیل این پسماندها به انرژی یا کود را با کمک بخش خصوصی فراهم کنند.

تبصره سه لایحه هوای پاک بیان می‌کند که در موارد استثنائی که آتش‌زدن نباتات یا بقایای گیاهی تنها راه دفع آفات و بیماری‌ها و آلودگی‌های گیاهی باشد، براساس شرایطی که توسط وزارت جهادکشاورزی شهرداری ها و دهیاری‌ها و با تأیید سازمان، تدوین و ابلاغ می‌شود، اقدام می‌شود.

 


 

 

کد مطلب: MTYwMjU1
 

 
کیمیا سامانه