سفیرهراز گزارش می دهد؛

گرد و غبار فراموشی روی اوقاف/ وقف چشمه جاودانه انسان

تاریخ انتشار : یکشنبه - ۰۷ / آذر / ۱۴۰۰
Share/Save/Bookmark
هر وقت یک جای این زندگی می لنگید، موقوفات بودند که مشکلات را بند زدند، بسیاری از دانشمندان بزرگ از استفاده منابع موقوفه به مقامات بلند علمی نائل شدند و امر تعلیم را آسان کرد، بسیاری از مشکلات بهداشتی و بیماری ها با وجود یک وقف حل شد.
گرد و غبار فراموشی روی  اوقاف/ وقف چشمه جاودانه انسان
 

به گزارش سفیر هراز،

اینجا سرزمینی است که از دیرباز بخشش و مهربانی جزء تار و پود آن محسوب می شود و بسیاری با یاری دستان دیگران از گرداب فقر و نداشتن ها بیرون می آیند و با نفسی تازه دوباره متولد می شوند، این پل زندگی چیزی جزء وقف نیست، که بعنوان یک منبع مالی همیشه پشتیبان جامعه بوده است و سر بزنگاهها اکسیژنی برای تنفس تازه به حساب می آید.

هر وقت یک جای این زندگی می لنگید، موقوفات بودند که مشکلات را بند زدند، بسیاری از دانشمندان بزرگ از استفاده منابع موقوفه به مقامات بلند علمی نائل شدند و امر تعلیم را آسان کرد، بسیاری از مشکلات بهداشتی و بیماری ها با وجود یک وقف حل شد.

وقف، پل زندگی

 پیشرفت های فرهنگی، بهداشتی و تامینی  از رهگذر وقف  پایان ناپذیر است و توسعه عدالت اجتماعی بدون نقش وقف امکان ناپذیر بوده است.

ایثار، گذشت و انفاق، تداعی کننده وقف است که شالوده رفاه و آسایش را به ارمغان داشته  است، اما مهم ترین چیز در وقف مسئولیت پذیری در قبال نیازهای دیگران است که این روزها کم رنگ تر شده، اینکه در مقابل نیازهای دیگران متعهد باشیم گواه جنبه اخلاقی و اجتماعی افراد است.

چیزهای که از وقف می شنویم، از ساخت بیمارستان، درمانگاه، مدرسه و البته کتاب هزاران نفر را سیراب می کند و این دل کندن از مال را دلنشین می سازد.

مرحوم میرزا فضل الله بیگلربیگی از بزرگترین واقفان ترویج کتاب دینی در کشور،  ۵۸ هکتار زمین واقع در بلوار جانبازان را صرف خرید کتاب ها برای حوزه علمیه کرده بود.

بهرامی، رئیس اوقاف شهرستان آمل با اشاره به وقف گفت: اگر بعد انقلاب تعداد موقوفات را با قبل انقلاب ارزیابی کنیم، تعداد موقوفات افزایش یافته، اما میزان کمتر شده است.

وی ادامه داد: قبل انقلاب به واسطه وسعت ملکی که داشتند، فردی یک روستا یا قسمت زیادی از شهر را وقف می کرد و  با کیفیت بالاتر وقف انجام می شد، اما بعد انقلاب با خرد شدن اراضی تعداد وقف بالا رفت، اما  کیفیت ها کوچک تر شدند.

رئیس اوقاف با بیان اینکه روحانیون بیشتر به اوقاف بپردازند، عنوان کرد: از طرف علما خیلی تشویق وقف نداریم جایگاه وقف و هدفی که واقف دارد و از صدر اسلام نهادینه شد و موقفات در ادیان دیگر هم وجود دارد بیمارستان ها، دانشگاهها توسط موقوفات اداره می شود،در مجموعه مبلعین کمتر عنوان می شود.

وی ترویج بیشتر وقف در جامعه را خواستار شد و خاطرنشان کرد: انکه اصل است جامعه روحانیت به موضوع وقف ورود داشته باشد، ثمرات وقف را می بینیم که بر فرهنگ جامعه کمک رسانی می کند.

بهرامی با تاکید اینکه وقف انسان را جاودانه می کند، خاطرنشان کرد: مرحوم میرزا فضل الله بیگلربیگی این را ثابت کردند می توانند جاودانه بمانند سرمایه ای که داشته، هزینه برای رشد و تعالی روحانی که رشد و تعالی اموزه های علمی که دارد در اموزهای دینی و امام حسین صحبت می کند.

حجت السلام والمسلمین فلاح، مدیر حوزه علمیه مازندران در ادامه گفت: خداوند در قران می فرماید، هرگز به نیکی نرسید مگر انچه دوست دارید انفاق کنید .

وی با بیان اینکه وقف نیکی عام است و وسعت دارد، عنوان کرد: وقف از اموال سرمایه هرچه دارید را شامل می شود، اندیشه، علم، سواد و ثروت هرآنچه که بتوانید به دیگران انتشار دهید، انفاق محسوب می شود.

مدیر حوزه علمیه مازندران تصریح کرد: هر آنچه توانستیم انفاق کنیم برکت است، اگر از عمرمان دیگران استفاده کردند، از اندیشه، علم، ثروت و.. .. برکت می شود، این فرهنگ را باید تعمیم دهیم.

وی امل را شهر دارالمومنین خواند وخاطرنشان کرد: مثل امل در مازندران کم داریم ، باید این مراسم استانی شود تا فرهنگ و جایگاه وقف را در جامعه نهادینه کنیم..

 فلاح ادامه داد: مال را برای جهیزیه، موسسات علمی، برای درمان بیماران سرطانی، ساخت جاده، پل، اماکن عمومی وقف کنند، این اموال برایش می ماند و برکت می شود.

وی با تاکید منابع پایدار اظهار کرد: در اوقاف بخشی به عنوان منابع پایدار داریم، که باید ترویج پیدا کند، تا طلاب، علوم دینی و بخش حوزه های علمیه زنده بماند که شاگردان مکتب امام صادق ع است.

 

 


 

 

کد مطلب: MTY4Mzk4
 

 
کیمیا سامانه