سفیرهراز گزارش می دهد؛

قطار دولت به سوی دروازههای امید/ رد پای دیپلماسی مردمی در دولت سیزدهم

تاریخ انتشار : جمعه - ۲۸ / آبان / ۱۴۰۰
Share/Save/Bookmark
اینکه بخواهیم از 15 مرداد تغییر یک دولت را تا به امروز ارزیابی کنیم شاید زمان کمی باشد و نتوانیم قضاوت درستی کنیم، اما همین که در میان مردم می رویم با وجودی که از برخی جهات مخصوصا شرایط اقتصادی دچار مشکل هستند، اما جوانه های امید و زندگی را در چهره شان، میان کلامشان و لابه لای لبخندشان می توان دید که این خود حرکتی نو برای ادامه زندگیست .
قطار دولت به سوی دروازههای امید/ رد پای دیپلماسی مردمی در دولت سیزدهم
 

به گزارش سفیر هراز،

بیش از سه ماه از تغییر دولت می گذرد، از دولتی که اگر اواخرش را هم ارفاق کنیم و ندید بگیریم، اوضاع جالبی نبود، نه کسی امید داشت و نه از تدبیر خبری بود، مشکلات اقتصادی، روند افزایش معضلات اجتماعی داشتند سیر صعودی طی می کردند، مدیریت در وضعیت کرونا را هم بر همه این نا کارامدی ها می توان اضافه کرد.

اینکه بخواهیم از 15 مرداد تغییر یک دولت را تا به امروز ارزیابی کنیم شاید زمان کمی باشد و نتوانیم قضاوت درستی کنیم، اما همین که در میان مردم می رویم با وجودی که از برخی جهات مخصوصا شرایط اقتصادی دچار مشکل هستند، اما جوانه های امید و زندگی را در چهره شان، میان کلامشان و لابه لای لبخندشان می توان دید که این خود حرکتی نو برای ادامه زندگیست و شروعی برای پیشرفت و تکنولوژی کشور، مردم پشتوانه محکمی برای ترقی کشور هستند و خوشبختانه این امید امروز در میان مردم جوانه زده است.

آغاز امید در دولت سیزدهم

رضا سلیمانی، استاد دانشگاه در خصوص عملکرد دولت سیزدهم گفت: شاید از زمان تعویض رئیس جمهور زمان کوتاهی باشد تا این دولت را قضاوت کنیم اما در همین دوره اتفاقاتی افتاد که نویدی برای روزهای خوب باشد همانطور که در ریاست قوه قضاییه با وجود عمر اندک فعالیت بی‌شمار و تاثیر گذاری انجام داد در همین مدت کوتاه کمتر از چهار ماه توانست فعالیت های موثری در سیاست های داخلی و خارجی داشته باشد.

وی ادامه داد: از زمان شیوع کرونا دولت ها نقش پر رنگی در کنترل این بیماری داشتند، هر چند ما نتوانستیم سیاست خوبی تا به امروز از دولت ببینیم و این باعث خسارت جبران ناپذیری شد که مرگ بسیاری از عزیزانمان را در پی داشت، اما با وجود به عملکرد دولت جدید در همین مدت کم شاهد کنترل این بیماری و از همه مهم تر تسریع در واکسیناسیون شدیم.

 

دولت پای کار

رقیه اسدزاده در ادامه خاطرنشان کرد: در دولت قبل مردم رئیس جمهور را نمی دیدند، اما در این دولت رئیس جمهور در میان مردم و حتی مکان‌های عمومی حضور پیدا کردند، همه احساس کردند که باید پای کار باشند، وقتی بالاترین مقام ارشد کشور پایه کار است و مرد عمل اس، به تبع مسئولیت پذیری را در جامعه نهادینه می کند، قبلاً نمی توانستیم با رئیس جمهور ارتباط برقرار کنیم، امروز می‌تواند ارتباط برقرار کند  و این امیدوارکننده است.

 

وی با بیان اینکه وضعیت خوبی در اقتصاد نداشتیم، خاطرنشان کرد: با کسری تراز بیش از ۶۶ هزار میلیارد تومانی مواجه بودیم و در خبرها می‌خوانیم که باخزانه صفر شروع کردند، فعالیت خوبی داشتند، مشکلات اما زیاد است و نمی توان توقع داشت در مدت سه چهار ماه حل شود.

این دانشجوی دکتری رشته جامعه شناسی ادامه داد: : تحول عظیمی در واکسن را شاهد بودیم و همینطور کاهش نزولی مرگ و میر باعث شد که اتفاق بزرگی در زمینه کنترل کرونا رخ دهد، واکسیناسیون عمومی عملکرد پرسرعتی به خود گرفت و این باعث شد که ما شاهد کاهش مرگ و میر و اتفاقات ناگوار آن باشیم و این استرس و نگرانی ها را کم کرد.

وی اظهار کرد: رویه صدا و سیما تغییرات مثبتی داشته  کرده و شاهد شفافیت بیشتری هستیم، این اعتماد دوباره مردم به این رسانه ملی را مستحکم تر می کند.

باز شدن قفل روابط خارجه با شانگهای

کارشناس علوم سیاسی با بیان شروع روابط سیاسی خوبی در دولت سیزدهم، اظهار کرد: کلید روابط خارجه با عضویت در سازمان شانگهای باز شد که اتفاق خوبی در سیاست خارجه تلقی می شود، توجه بیشتر به شرق نسبت به گذشته و ارتباط بیشتر با چین و روسیه و از طرف دیگردیدارها با وزارت امور خارجه با دیگر کشورهای اروپایی می تواند فصل جدیدی را در روابط خارجه داشته باشد.

وی تصریح کرد: از انتصابات در سطح کلان مانند وزرا و چه در سطح پایین‌تر، استاندار می توان نگاه به نخبگان علمی و جوانان را دید.

عباس پورخاطرنشان کرد: مبارزه با فساد را در دولت با وجود پیشینه ای که در دستگاه قضایی داشتند می توان یک اتفاق روشن خواند که هرچند کار بسیار سنگینی است اما همانطوریکه در قوه قضاییه به خوبی اجرا شد و شاید بسیاری آن را محال می خواندند قطعاً در قوه مجریه این کار راحت تر انجام خواهد گرفت .

وی با بیان اینکه هرچند نمی‌توان سیاست گذاری و موضع گیری دولت را در این مدت کم بررسی کرد، افزود: در این مدت کم با توجه به سرعت تغییراتی که ایجاد شده می توان خوشبین بود، اما متاسفانه شاهد این هستیم که برخی ها از ابتدای این دولت پیش بینی می کنند که عملکرده دولت سیزدهم ضعیف تر از دولت قبل خواهد بود این جوسازی هاست و غیر این چیزی نخواهد بود.

 

لزوم مدیریت درست در دولت

 

کارشناس علوم سیاسی به لزوم مدیریت درست و برنامه ریزی در دولت تاکید کرد ویاداور شد: اما متاسفانه نظام مدیریت کشور و زیرساخت ها سال هاست که کارشناسان خوبی تربیت نکرده است و نمی توان در این مدت کم توقع زیادی داشت، سدها و موانع از سر راه باید برداشته شوند.

وی ادامه داد: می توان با تقویت نیروی انسانی، بازسازی کارشناسی بانک مرکزی، سازمان برنامه و نظام بودجه‌ای، بورس و ..مشکلات را به مرور حل کرد و موانع و بحران ها را تا حد زیادی از کنار برداشت، همینطور مسئله خطوط مرزی آبی در دریای خزر، روابط با کشورهای عربی چون عربستان و دیگر همسایه ها و تعیین تکلیف برجام، مسائل مهم سیاست خارجه است که باید در اولویت قرار گیرد .

واکسن بدون توقف

احمد رضانیا در ادامه گفت: در زمینه واردات و تزریق واکسن و تزریق واکسن دولت خوب عمل کرده اما در زمینه کنترل تورم همچنان شاهد افزایش ادامه دار هستیم، هرچند در برخی موارد متوقف شده است، اینکه اگر بخواهیم در خصوص اقتصاد دولت را ارزیابی کنیم هنوز خیلی زود است که باید اتفاقی بیفتد تا بتوانیم در بازارهای مختلف و مالی خود را نشان دهد و زمان لازم دارد تا خود را در بازارهای مختلف اقتصادی و مالی نشان دهد.

وی با بیان اینکه اقتصاد نیاز به حرکت اورژانسی دارد، خاطرنشان کرد: بورس، تولید، صنعت باید نگاه ویژه ای به آن داشته باشیم، هرچند در بازار شاهد صف مرغ و گوشت نیستیم و این خود امیدوارکننده است.

کارشناس اقتصاد به ارزیابی دولت در حوزه اقتصاد پرداخت و خاطرنشان کرد: زمانی که کلید پاستور به دولت سیزدهم تحویل داده شد که تورم ۴۳ درصدی را شاهد بودیم و در هشت سال دولت قبل، حجم نقدینگی ۸ برابر شد است و در پایان دولت دوازدهم بدهی دولت به بانک مرکزی از ۱۳ هزار میلیارد تومان در سال ۹۱ به ۱۱۵ هزار میلیارد در پایان سال ۹۹ رسید که نشانگر رشد ۷۷۵ درصدی است.

نه و نیم درصد شکاف طبقاتی؟!

وی ادامه داد: نه و نیم درصد شکاف طبقاتی در دولت روحانی رخ داده که بالاترین میزان در دهه های اخیر بوده است و رشد اقتصاد یک و دو درصد بود که کمترین مقدار بین دولت‌ها است.

رضانیا در خصوص نرخ ارز گفت: نرخ ارز متوسط ۳۲۰۰ تومان در تیر ۹۲ به ۲۶ هزار تومان در ماه پایانی دولت روحانی افزایش داشت، که بیشترین رشد قیمت ارز در سال‌های پس از انقلاب بود.

وی از اقدامات غیراصولی دولت قبل عنوان کرد:  اجرای غیرکارشناسی و غلط طرح سهمیه بندی بنزین، دلار 4200 تومانی و عملی در ساخت مسکن و گرانی بی سابقه بازار خودرو و همچنین عملکرد بسیار ضعیف در تامین مایحتاج مردم از قبیل مرغ و تخم مرغ و لبنیات و صف های طولانی در جامعه ضربات سختی به اقتصاد زده بود.

ثبات قیمت ها، پاشنه آشیل

 

کارشناس اقتصاد برنامه دولت ها در اقتصاد را در سه دوره خواند و اظهار کرد: برنامه های دولت معمولاً سه ماه، میان مدت و بلند مدت است، در این از فعالیتهای سه ماهه توانست تا حدود زیادی موفق عمل کند و ما شاهد کمبود اقلام در بازار نباشیم، ثبات قیمت ها نسبت به دوره قبل بهتر شده، اما همچنان شاهد افزایش قیمت ها هستیم.

بورس، همچنان در ترکش های حباب

 

وی در پاسخ به سوال خبرنگار که عملکرد دولت در بورس را چطور ارزیابی می کنید، عنوان کرد: باید در ابتدا این را عنوان کنم که  بازار بورس غیر دولتی است اما دولت ها با ابزارهای مالی و پولی  تاثیر غیر مستقیم و البته تاثیرگذاری در بازار می‌گذارند  که می‌تواند باعث رونق و یا رکود بازار شود.

 رضانیا افزود: متاسفانه ایجاد حباب کاذب در بازار بورس در سال های گذشته و ترکیدن این حباب باعث از بین رفتن سرمایه مردم شد و باعث نارضایتی سهم کسانی که در بورس فعالیت کردند شده بود.

وی اقتصاد را یک زنجیره بهم پیوسته دانست و خاطرنشان کرد: اقتصاد زنجیره‌ای به هم پیوسته است، شرایط بین‌المللی کشور بخصوص سیاست خارجه، تحریم ها، عدم عضویت در اف ای تی اف و..، همه اینها تاثیرگذار است و باید نسخه جدید کارآمدی برای رفع موانع موجود و بهره‌گیری از ظرفیت‌های داخلی ایجاد کند.

این کارشناس مهمترین راهکار دولت را تشویق تولید کننده و واحدهای تولیدی خواند و خاطرنشان کرد: ثبات و کنترل در قیمت ها باید در اولویت اقتصادی دولت باشد، کشور تورم بی سابقه ای را تجربه کرده است.

احمدی راد، بازنشسته تامین اجتماعی از نگاه مردمی رئیس جمهور ابراز خوشحالی کرد و افزود: شاهد این بودیم که رئیس‌جمهور خود وارد داروخانه شود، وارد بیمارستان و اماکن عمومی تا  شاهد حال و روز مردم باشد این اتفاق خود نشان می دهد که مردم درست رای دادند و یک رئیس جمهور مردمی داریم.

دروازه های امید

 

وی با بیان عملکرد مثبت دولت در کرونا عنوان کرد: اینکه بسیاری با وجود کرونا در جلسات خود شرکت نمی کردند، اما عالی ترین رتبه مقام اجرایی کشور خود در مکان عمومی برود تا مشکلات بیماران کرونایی و دیگر مردم را بررسی کند، نشان از عملکرد بالایی این رئیس جمهور دارد.

این بازنشسته افزود: حتی می‌تواند درس بزرگی برای زیردستانش باشد سفرهای استانی که داشتند، اینکه از نزدیک با مشکلات  و همچنین با ظرفیت های استان ها آشنا می شوند، مخصوصا از اینکه محروم ترین استان ها شروع کرد، مناطقی که کمتر به آن توجه می شد.

مرد عمل

وی تصریح کرد: اینکه منطقه زلزله بیاید، به یک تبریک رئیس‌جمهور بسنده می شد با اینکه خود حضور پیدا کند، چقدر می تواند برای مردم منطقه امید تزریق کند و برایشان پشتوانه روحی خوبی باشد، شخص رئیس جمهور خود به منطقه زلزله زده سی‌سخت و اندیکا رفتند.

خانوم دانشجویی در ادامه گفت: روند  پر سرعت واکسیناسیون عمومی بحران کرونا را تا حدودی زیادی مهار کرده است، تعداد فوتی ها چند برابر کمتر شده و این روند نزولی در برخی از روزها حتی بدون فوتی در استان بودیم و این نشان از سیاست‌گذاری و درست در این زمینه داشته است.

وی با بیان اینکه افزایش قیمت های یکی از مشکلات بازار امروز است، عنوان کرد: خوشبختانه به تدریج به سمت عادی سازی و ثبات قیمت ها حرکت می کنیم و این امیدوارکننده است، هر چند نمی توان انتظار این را داشت که قیمت ها به راحتی پایین بیایند و همه مشکلات حل شوند، چرا که بسیاری از مشکلات باید در ابتدا از زیر بنا و زیرساخت های آن حل شود.

این دانشجوخاطرنشان کرد: حضور میدانی رئیس‌جمهور و مسئولین دولت در بین مردم باعث ایجاد درک واقعیت مشکلات جامعه و همچنین برای مردم دلگرمی و امید در پی خواهد داشت، قطعا  مسیر تحول سخت خواهد بود، اما اگر با همین منوال پیش برود، سرعت خوبی در پیشرفت و حل شدن مشکلات خواهیم داشت.

به سوی فصل جدید

از نقاط قوت دولت یازدهم را می توان  نگاه جدیدی به سمت شرق و ‌خصوص چین و روسیه دانست که برخلاف گذشته فقط به غرب نگاه می شد، این می تواند ظرفیت های دیگر کشورها در جهت ارتقا و پیشرفت استفاده کنیم و بقول یک ضرب المثل معروف کوچه بازی که می گوید همه تخم مرغ ها را نباید در یک سبد گذاشت.

در میان کوچه و بازارها حرف ها تکراری است، اما خوشایند، همه از انقلاب تزریق واکسن می گویند، از مرد عملی که خود حضور دارد نه نامه بنویسد، شعار دهد، خود مستقیما در صحنه های حساس پیدایش می شود و چه دلگرمی بیش تر این ، جرقه های امید را در نگاه مردم می دیدم، هر چند شاید ناراحت بودند، کمرشان از مشکلات اقتصادی خم شده بود، اما از اینکه رئیس جمهور کشورشان با دردهایشان آشناست این خوشحالشان می کرد.

بیشتر افرادی که با آنان از عملکرد دولت پرسیدیم، از جوان، مسن، زن، کارمند، خانه دار، بازنشسته، همه از حس خویشان بعد از واکسن گفتند، از آرامش بعد از طوفان کرونا که این روزها سیر خوبی را طی می کند.

میزان بالای تورم و فشارهای اقتصادی ارثیه بدی است که به این زودی حل شدنش را نمی توان انتظار داشت.

 


 

 

کد مطلب: MTY4MzY1
 

 
کیمیا سامانه