برگزاری مراسم آرش در امل/رئیس ارشاد آمل: تیر آرش همیشه در حال حرکت است

تاریخ انتشار : پنجشنبه - ۱۰ / تیر / ۱۴۰۰
Share/Save/Bookmark
جشن تیرگان ، یکی ازآئین های باستانی در راستای بزرگداشت آرش کمانگیر اسطوره افسانه ای ایران زمین، به همت سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری آمل، اداره فرهنگ وارشاد اسلامی ومرکزعلمی کاربردی فرهنگ وهنرآمل در زادگاه آرش کمانگیر برگزار شد.
برگزاری مراسم آرش در امل/رئیس ارشاد آمل: تیر آرش همیشه در حال حرکت است
 

به گزارش سفیر هراز، جشن تیرگان ، یکی ازآئین های باستانی در راستای بزرگداشت آرش کمانگیر اسطوره افسانه ای ایران زمین، به همت سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری آمل، اداره فرهنگ وارشاد اسلامی ومرکزعلمی کاربردی فرهنگ وهنرآمل در زادگاه آرش کمانگیر برگزار شد.
امیر امیرنیا در این مراسم با اشاره به جایگاه آرش در جامعه گفت: تیر ارش همیشه در کشورمان در حال حرکت است و مرزها با این باور به وجود می آیند.
وی با بیان اینکه بدون باور نمی توان کاری کرد، عنوان کرد: زمانی هیلتر میخواست جنگ به راه بیندازد، اما جامعه  باور نداشت، او از افسانه ها باورمندی را در جامعه به وجود اورد که حتی بدون یک تیراندازی توانست ورشو را بگیرد.
رئیس اداره ارشاد آمل ادامه داد: بسیاری از اتفاقات و مراسمات ما براساس باور شکل گرفته است و به هیچ شکلی نمی توان این باورها را از بین برد.
وی هشت سال جنگ تحمیلی را باورمندی رزمندگان خواند و اظهار کرد: اتفاقی که در جنگ افتاد و افرادی مثل ارش روی مین رفتند تا خاکی از این سرزمین به بیگانگان داده نشود، ارش در ناخوادگاه اجتماعی مردم ما ریشه کرده و در جاهای حساس این تیر را پرتاب می کنند و مرزها را مشخص می کنند.
امیرنیا تصریح کرد: هر یک از ما مسئول ناخواگاه و باور اجتماعی مردم هستیم، همه ما سهیم در باورمندی جامعه داریم،  در هر مسئولیتی هستیم موظف ایم تا زه ارش بیشتر کشیده شود.
 وی بزرگان هر شهر میراث ان منطقه خواند و اظهار کرد: سال گذشته ۱۲ نفر از مفاخر شهرستان را از دست دادیم و این ناراحت کننده است،  شهر ما بزرگان زیادی دارد، اگر باشند، اقتصاد ما قشنگ تر می شود، پارک ها، کتابخانه ها، فضای فرهنگی و‌.‌ قشنگ تر می شوند.
وی ادامه داد: به صاحبان اندیشه باید توجه شود و میراث دار خوبی باشیم.

دراین آیین که با رعایت شیوه نامه های بهداشتی ودعوت محدود به علت شرایط کرونایی درسالن همایش های مرکزعلمی کاربردی فرهنگ وهنرآمل با حضور روسای فرهنگ وارشاد اسلامی، میراث فرهنگی وگردشگری، رییس سازمان فرهنگی شهرداری آمل، دکتر افرا رییس مرکزفرهنگ وهنرآمل، رییس وجمعی از خبرنگاران خانه مطبوعات آمل حضور داشتند، برنامه‌های متنوع از جمله" نقل آرش توسط "مرشد جواد آقاپور، شعرخوانی دکتر" سیامک بهرام پرور" و بازخوانی نقش آرش توسط استاد" نصراله هومند"پدر تقویم تبری برگزار شد.

در راستای ماندگاری به درخواست فرهنگ دوستان آملی، درسال1398باحضور بیش از 2هزار نفری شهروندان آملی و به همت شهرداری وسازمان فرهنگی شهرداری آمل، نخستین بار درکشور از تمبر ملی آرش کمانگیر رونمایی شده بود.

 


 

 

کد مطلب: MTY4MTkz
 
 
کیمیا سامانه