حل معضل پسماند نیاز به تصمیمی شجاعانه/ جمع آوری پسماند عفونی آمل به شهرداری واگذار شد

تاریخ انتشار : یکشنبه - ۱۵ / فروردین / ۱۴۰۰
Share/Save/Bookmark
فرماندار آمل گفت: اشتباه مدیریتی در سالها قبل باعث وجود عمارت و دپوی زباله شده است، نباید مانند گذشته این سبک را دنبال کنیم و این اشتباه را ادامه دهیم.
حل معضل پسماند نیاز به تصمیمی شجاعانه/ جمع آوری پسماند عفونی آمل به شهرداری واگذار شد
 

به گزارش سفیر هراز،

سالهاست چالش زباله در مازندران از خط قرمزهای بحران گذشته است، گفت: روزانه بیش از سه هزار و 150تن زباله در استان تولید می شود و به لطف تعطیلات به 6 هزار تن در روز  هم می رسد، هر تن زباله 500 لیتر شیرابه و یا بهتر بگوییم سرطان تولید می کند.
پسماندهای عفونی، بمب متحرک زباله ها هستند کهبه استناد قانون مدیریت پسماند تمام مراکز تولید کننده پسماندهای ویژه و زباله های عفونی پزشکی باید نسبت به جداسازی پسماندهای عفونی پرخطر از زباله های عادی اقدام کنند.
در تعریف زباله های عفونی از واژه خطرناک استفاده شده اس که دفع ان شرایط ویژه ای انجام می شود و با وجود کرونا حجم این زباله ها افزایش داشته است.
زباله های عفونی در امل، دوشا دوش عمارتی که سالهاست جا خوش کرده است قوز بالای قوز شده است
علیرضا شریعت در جلسه کارگروه پسماند با ابراز ناراحتی از عمارت زباله در آمل، گفت: متاسفانه اشتباه مدیریتی در سالها قبل باعث وجود عمارت و دپوی زباله شده است، نباید مانند گذشته این سبک را دنبال کنیم و این اشتباه را ادامه دهیم.
وی با بیان اینکه در مورد پسماند باید تصمیمی شجاعانه گرفت، عنوان کرد: این معضل در شهرستان آمل قابل حل است؛ چرا که شهردار امل شجاعت زیادی در انجام کارها دارد، نهادها مدنی فعالیت های خوبی دارند و رسانه ها می توانند تاثیرگذار باشند.
فرماندار آمل به خطر زباله های عفونی اشاره کرد و افزود: با وجود اینکه کمیت زباله های عمونی کمتر است، اما از لحاظ کیفیت بسیار خطرناک هستند و باید به آنان توجه ویژه ای شود.
وی با بیان تفاهم نامه شهرداری و نظام پزشکی آمل عنوان کرد : با تفاهم نامه میان شهرداری و نظام پزشکی، زباله های عفونی توسط شهرداری حمل و عوارض ان سالانه دریافت شود.
شریعت اجرای طرح ماپ را در کاهش تولید زباله موثر خواند و خاطرنشان کرد: طرح ماپ که مخفف مدیریت اجتماعی پسماند است، می تواند به اشتغال زایی منطقه و تولید کمپوث فعالیت های خوبی داشته باشیم که منجر به کاهش پسماند خواهد شد.

منوچهر مجد، رئیس نظام پزشکی آمل در ادامه به خطر الودگی پسماند زیباله های عفونی اشاره کرد و گفت: بیش از  400 مطب در امل وجود دارد که طبق قانون پسماند تولیدکنندگان پسماند عفونی خود باید مسئول جمع اوری ان باشند، اما این امکان برای پزشکان وجود ندارد.
وی ادامه داد: زباله های عفونی با دارا بودن مواد شیمیایی خطرناک، منبعی ازالودگی است که به سلامت جامعه و شهروندان صدمات جبران ناپذیری بر جای خواهد گذاشت.
رئیس نظام پزشکی آمل تصریح کرد: همانند تهران، آمل دومین شهری است که شهرداری به جمع اوری و امحای پسماندهای عفونی می پردازد.
وی تفاهم نامه شهرداری و نظام پزشکی را در کاهش آسیب زباله های عفونی موثر دانست و خاطرنشان کرد:این جمع اوری و امحا که با صدور قبض عوارضی انجام خواهد شد در کاهش خطر حمل و نقل زباله می تواند تاثیرگذار باشد.

مجد با بیان اینکه آمل دومین شهر کشور می باشد  که قرار است حمل و بی خطر سازی توسط شهرداری با صدور قبض عوارض انجام شود ، گفت : امیدواریم این الگو در سار شهرهای استان نیز اجرایی شود تا آسیب زباله های عفونی در استان کاهش یابد.

 


 

 

کد مطلب: MTY4MDcx
 

 
کیمیا سامانه