رئیس میراث فرهنگی، گردشگری آمل:

64 اثر ثبت ملی شده در امل/منزل هاشمی فاقد ارزش تاریخی بود

تاریخ انتشار : جمعه - ۱۴ / آذر / ۱۳۹۹
Share/Save/Bookmark
رئیس اداره میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی شهرستان آمل گفت: در بنا ی خانه هاشمی آثاری دال بر این که دارای سابقه تاریخی می باشد یافت نشد و به این جهت که صرفا بنایی قدیمی با پوششی کاه گل و مسقف شده با سفال بود نمی توانستیم حقوق مالکیت یک فرد را سلب کنیم.
 64 اثر ثبت ملی شده در امل/منزل هاشمی فاقد ارزش تاریخی بود
 

به گزارش سفیر هراز، مهدی بهمنی رئیس اداره میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی شهرستان آمل در گفت و گو با خبرنگاران این مجموعه با بیان اینکه بناهای تاریخی این شهرستان مربوط به دوره های قاجاریه و پهلوی اول می باشد گفت: هر بنا و اثری که دارای ارزش و شاخصه های لازم برای ثبت ملی شدن را داشته باشد برای ما دارای اهمیت است.

وی ادامه داد: تاکنون در شهرستان آمل 64 اثر ثبت ملی داریم که به دسته های بناهای تاریخی ، سقا نفار ، مراسمات و میراث طبیعی تقسیم می شوند.

بهمنی به برخی از اثرهای این شهرستان که به ثبت ملی رسیدند اشاره کرد : برج سی ، قلعه ملک بهمن ، شکل شاه ، قله دماوند ، آبشار شاهاندشت و مراسماتی از جمله ورف چال که از قدیم وجود داشته و دارای ارزش معنوی و تاریخی به عنوان اثر شاخص ملی ایین شهرستان به ثبت رسیده است.

رئیس اداره میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی شهرستان آمل افزود: برای ثبت یک بنای تاریخی باید شرایط و شاخصه های لازم را داشته باشد تا به عنوان یک اثر ملی ثبت شود. از جمله این شرایط می توان به قدمت بالای تاریخی بنا ، ارزش معنوی و تاریخی آن ، دارای پنجره ارسی و گچ بری یا چوب بری بودن آن بنا ، دارا بودن حیاط بیرونی و اندرونی ، مزین به نقاشی یا نمادی برای دوره ای خاص باشد و یا به مشهور و سرشناس بودن مالک آن بنا اشاره کرد.

وی با بیان اینکه برای اینکه یک بنا را بنای تاریخی بنامیم باید مستندات داشته باشیم تا ثبت ملی شود اظهار کرد: در صورتی یک بنا شماره ثبت می گیرد که حداقل یک سال توسط کارشناسان مربوطه مطالعه و برسی شده و تاییده لازم را دریافت کرده باشد.

بهمنی در خصوص بنای تخریب شده خانه هاشمی خاطر نشان کرد: این خانه ملک خصوصی بوده که قدمتش به دوره دوم پهلوی برمی گردد. مالک این بنا در سال 1398 به صورت رسمی تقاضای ساخت و ساز کرده و پس از برسی های متعدد صورت گرفته توسط کارشناسان در چندین حوزه مختلف مشخص شد که این بنا فاقد ارزش تاریخی بوده و به دلایل درصد بالای تخریب بنا و نداشتن مستندات تاریخی مجوز تخریب و تغییر کاربری بنا از سوی اداره کل میراث فرهنگی استان مازندران صادر شد.

وی در ادامه عنوان کرد: در این بنا آثاری دال بر این که دارای سابقه تاریخی می باشد یافت نشد و به این جهت که صرفا بنایی قدیمی با پوششی کاه گل ومسقف شده با سفال بود نمی توانستیم حقوق مالکیت یک فرد را سلب کنیم.

این مقام مسئول در پایان خاطر نشان کرد: متاسفانه در فضای مجازی بسیاری از اخبار، نادرست و کذب بوده و زایده افکار خاص و با سوگیری ها در شرایط زمانی و مکانی خاص می باشد. از شهروندان و هموطنان فهیم خود خواهش میکنم که به هر خبری واکنش نشان ندهند و خبرها را از منبع معتبر و موثق دریافت کنند.

 


 

 

کد مطلب: MTY3OTA3
 
 
کیمیا سامانه