مدیرکل دامپزشکی استان مازندران :

کشتار خارج از شبکه دام از بزرگ‌ترین تهدیدات بهداشتی/ مردم گوشت را از مراکز معتبر تحت نظارت دامپزشکی خرید کنند

تاریخ انتشار : یکشنبه - ۱۶ / تیر / ۱۳۹۸
Share/Save/Bookmark
مدیرکل دامپزشکی استان مازندران گفت: بیماری در دام هیچگونه علائمی ندارد ولی انسانها با مصرف دام الوده ممکن است به این بیماری خطرناک ویروسی مبتلا شوند.
کشتار خارج از شبکه دام از بزرگ‌ترین تهدیدات بهداشتی/ مردم گوشت را از مراکز معتبر تحت نظارت دامپزشکی خرید کنند
 

سید حسین رضوانی در گفتگو با خبرنگار سفیر هراز با اشاره به اقدامات پیشگیرانه دامپزشکی در جهت جلوگیری از بروز و شیوع بیماری‌های دامی‌ گفت: اکیپ‌های عملیاتی دامپزشکی با انجام واکسیناسیون دامها بر علیه بیماریها خصوصاً بیماری‌های مشترک بین انسان و حیوان با منشا دامی‌تلاش می‌کنند تا علاوه بر حفظ صنعت دامپروری ، امنیت غذایی را با مصرف مواد پروتئینی و فراورده‌های خام دامی‌از مزرعه تا سفره را تامین کنند.


وی افزود: پرداخت غرامت دامهائی که بیمه هستند و بر اثر وقوع بیماری خاصی تلف میشوند با تائید دامپزشکی توسط صندوق بیمه محصولات کشاورزی پرداخت می‌شود اما در پرورش سنتی چون دام بیمه نیست دامدار با مشکل مواجه می‌شود بنابراین توصیه می‌کنیم تا دامداران عزیز نسبت به بیمه نمودن دامهای خود اقدام کنند.


مدیرکل دامپزشکی استان مازندران تاکید کرد :با توجه به اقدامات پیشگیرانه دامپزشکی و همکاری خوب دامداران در استان بیماری خاصی نداشته ایم و ممکنه است در برخی مواقع با سوء مدیریت مشکلاتی پیش آید، که امیدواریم با جدی گرفتن هشدارهای بهداشتی دامپزشکی و رعایت موارد قرنطینه ای در واحدهای دامداری خطری سرمایه دامداران  را تهدید نکند.


وی در خصوص بیماری واگیر تب هموراژیک‌ کریمه کنگو گفت: این بیماری در دام هیچگونه علائمی‌ندارد ولی انسانها با مصرف دام الوده ممکن است به این بیماری خطرناک ویروسی مبتلا شوند ،که تنها راه مقابله با این بیماری در جمعیت دامی‌سمپاش بدن دام و جایگاه نگهداری دامها با مواد ضدعفونی کننده و رعایت بهداشت فردی توسط افراد جامعه است.


رضوانی تصریح کرد: اگر دامها در کشتارگاههای صنعتی و تحت نظارت دامپزشکی ذبح شوند و لاشه‌ها بمدت ۲۴ ساعت در پیش سردکن نگهداری شود خطری انسانها را تهدید نمیکند چون لاشه در دمای معمولی یخچال بعد از نگهداری ۲۴ ساعته حالت اسیدی پیدا میکند و عامل بیماری در این شرایط از بین رفته و سپس به مراکز عرضه حمل شده و خرید و مورد مصرف قرار میگیرد.


وی با تاکید بر اینکه زنان خانه دار، دامپزشکان، کارگران کشتارگاه و دامداران باید مراقب بروز بیماری‌های مشترک با منشاء دامی‌باشند، عنوان کرد: کشتار قاچاق و خارج از شبکه دام یکی از بزرگترین تهدیدات بهداشتی محسوب میشود و هشدار می‌دهیم تا مردم در زمان خرید گوشت از مراکز معتبر تحت نظارت دامپزشکی به برچسب تگ‌روی لاشه و مهر بهداشتی دامپزشکی ضرب شده بر روی لاشه توجه ویژه داشته باشند.


رضوانی با بیان تهیه سم برای سمپاشی و ضدعفونی کردن جایگاه نگهداری دامها، عنوان کرد: معمولا دامداران باید در طول سال نسبت به سمپاشی و از بین بردن انگل‌های خارجی بدن دام همچون کنه‌ها و حشرات بعنوان ناقلین برخی از بیماری‌های دامی‌اقدام کنند و فقط در برخی از مواقع بحرانی ممکن است دامپزشکی با تخصیص اعتباری خاص برای جلوگیری از پیشرفت و انتشار بیماری در بخش درگیر اقدام به سمپاشی کند.


وی افزود: خانمهای خانه دار باید درهنگام تمیز کردن گوشت از دستکش استفاده کنند و دامداران علاوه بر سمپاشی اماکن دامی‌و بدن دام، نباید کنه‌ها را با دستشان له کنند.


این مقام مسئول در پایان به بیماری cchf  اشاره کرد و گفت: هر چند این بیماری در ظاهر دام علائمی‌ندارد، اما دام مبتلا به کنه با افت تولید شیر و گوشت همراه بوده که از  نطر اقتصادی به صنعت دامپروری اسیب وارد می‌کند.

 


 

 

کد مطلب: MTY2ODgy
 
 
کیمیا سامانه