نماینده مردم آمل و لاریجان در مجلس شورای اسلامی:

اینستکس مخالف اصل 52 قانون اساسی است

تاریخ انتشار : دوشنبه - ۱۰ / تیر / ۱۳۹۸
Share/Save/Bookmark
نماینده مردم آمل و لاریجان در شورای اسلامی گفت: کیفیت اجناس، عدم نیاز برخی کالاها باعث شده است که اینستکس چیز کاملی نباشد.
 اینستکس مخالف اصل 52 قانون اساسی است
 

به گزارش سفیر هراز،

عزت الله یوسفیان ملا در گفتگو با خبرنگار سفیرهراز با اشاره به ساختار اینستکس گفت: این گونه معامله کالا به کالا، که در علم حقوق تهاتر گفته می شود، یک نوع معاوضه است که در مسئله تحریم عراق هم مطرح بود.

وی ادامه داد: اگر میلیون بشکنه نفت مثلا به کشور آلمان فروخته شده باشد، همین مقدار مبلغ باید دارو، خودو و لوازم و... به کشور وارد کند و در ازای فروش نفت کالا دریافت کنیم.

نماینده مردم آمل و لاریجان  در شورای اسلامی اینستکس را مخالف اصل 52 قانون اساسی برشمرد و عنوان کرد: اگر اینستکس بعنوان یک معاهده بین المللی محسوب شود، باید به تصویب مجلس برسد، مگر آنکه توافق مالی بشمار آید.

وی تصریح کرد: کلیه درآمدهای دولت و نظام جمهوری اسلامی باید در حساب مخصوص خزانه و بعد به موجب قانون از خزانه هزینه شود، بعنوان مثال اگر قرار است در اداره ای رنگ آمیزی صورت گیرد، باید از قبل در قانون برای آن عنوانی طراحی شده باشد.

یوسفیان ملا ادامه داد: نفت فروخته شده، اما به حساب خزانه مبلغی نرفته است و این مخالف اصل 52 قانون اساسی خواهد بود.

وی با بیان اینکه اینستکس با معایبی نیز همراه است، خاطرنشان کرد: کیفیت اجناس، عدم نیاز برخی کالاها باعث شده است که اینستکس چیز کاملی نباشد؛ چرا که خریدار هر چقدر ابتکار عمل داشته باشد، با کیفیت بهتری خرید خواهد کرد.

 


 

 

کد مطلب: MTY2ODc1
 

 
کیمیا سامانه