کارشناس آملی روابط بین الملل:

هزینه مقاومت به مراتب کمتر از سازش و عقب‌نشینی است/ رهبرمعظم انقلاب پرچمدار محور مقاومت

تاریخ انتشار : شنبه - ۱۸ / خرداد / ۱۳۹۸
Share/Save/Bookmark
استاد دانشگاه تهران گفت: تجربه موفقیت محور مقاومت در پروند‌های مختلف منطقه از جمله از ریشه‌کن کردن گروه‌های ترویستی و خنثی کردن نقشه شوم غربی‌ها و آمریکایی‌ها نشان داد که هزینه مقاومت به مراتب کمتر از سازش و عقب‌نشینی است.
هزینه مقاومت به مراتب کمتر از سازش و عقب‌نشینی است/ رهبرمعظم انقلاب پرچمدار محور مقاومت
 

به گزارش سفیر هراز،فرشید احمدی با اشاره به بررسی جایگاه راهبردی مقاومت در جهان‌بینی مقام معظم رهبری و پیامدهای آن برای جمهوری اسلامی ایران گفت: سياست خارجی هر كشور تداوم سياست داخلی و پويش‌های درون نظام يك كشور است.، اصول سياست خارجی کشورمان نيز برگرفته از اصول و ارزش‌های نظام اسلامی و برآمده از انقلاب اسلامی ما است.

 

وی با بیان سخنان  رهبر معظم انقلاب دراين رابطه خاطرنشان کرد: ما با نظام ارباب-رعيتی و نظام سلطه مخالفيم، اساس سياست خارجی ما اين است كه ايده‌ی مخالفت با سلطه‌گری و سلطه‌پذيری را به عنوان يك ستون مستحكم در فضای سياست بين‌المللی در سطح دولت‌ها و ملت‌ها استقرار دهيم.

 

استاد دانشگاه تهران ادامه داد: مطالعه ديدگاه‌ها و بيانات رهبر انقلاب اسلامی نشان می‌دهد كه ايشان از يك منظومه‌ی فكری يا گفتمانی مشخص در حوزه‌ی سياست خارجی برخوردار هستند كه می‌توان ساختار و مفاهيم اصلی در اين شبكه به‌هم‌پيوسته‌ی معنايی را ارائه كرد.

 

وی سخنان رهبری را از يك ثبات معنايی واحد در طول زمان دانست و افزود: به مرور زمان رنگ عوض نكرده يا دچار استحاله‌ی مفهومی نشده‌اند، بلكه در سيری تكاملی قرار دارند و همچنین مفاهيم بنيادين سياست خارجی در نگاه رهبر معظم انقلاب با يكديگر همسو بوده و نقش مكمل يكديگر را ايفا می‌كنند، به اين جهت می‌توان مجموعه‌ی مفاهيم مورد تأكيد ايشان در حوزه‌ی سياست خارجی را در قالب يك منظومه‌ی فكری نگريست.

 

احمدی تقابل با نظام سلطه را يكی از شاكله‌های اصلی در منظومه‌ی سياست خارجی مقام معظم رهبری خواند و تاکید کرد: ايشان بر اين باورند كه: «امروز در دنيا نظام سلطه حاكم است، اين يك نظام جهانی است. تسلط نظام سلطه بر دنيا و زندگی بشر دو طرف دارد، يك طرف، سلطه‌گرها كه همان ابرقدرت‌هايند و طرف ديگر دولت‌های سلطه‌پذير هستند كه دخالت‌های وقيحانه و گستاخانه ابرقدرت‌ها را قبول می‌كنند.»(۱۳۶۸/۴/۲۵)

 

وی ادامه داد: در نگاه رهبر انقلاب، ضديت با نظام سلطه علاوه‌بر آن‌كه ريشه در تأمين منافع ملت‌ها و حراست از كيان آن دارد، متكی به باورها و اعتقادات دينی نيز می‌باشد، به فرموده مقام معظم رهبری:«هر جا اسلام باشد، رد اركان نظام سلطه‌ی جهان هم در آن‌جا هست. هر جا اسلام تشكيل بشود، ضديت با ظلم، تجاوز، استعمار و استثمار و تحقير مردم و ضديت با بقيه‌ی ملامح و نشانه‌های نظام سلطه‌ی امروز دنيا نيز در آ‌ن‌جا هست. به همين خاطر است كه جمهوری اسلامی با نظام كنونی تسلط و اقتدار در دنيا مخالف است.».

 

کارشناس روابط بین الملل با بیان اینکه تقابل با نظام سلطه چگونه صورت می‌گيرد و كدام مفهوم به عنوان راهكار از سوی رهبری مطرح است، عنوان کرد: در نگاه مقام معظم رهبری اين مهم از طريق مفهوم ايستادگی و مقاومت محقق می‌شود، در واقع، «مقاومت» مفهوم بنيادين ديگری در منظومه‌ی سياست خارجی ايشان است كه با ضديت نظام سلطه ارتباط برقرار می‌كند.

 

وی با اشاره به اینکه نظام جمهوری اسلامی،‌ نظامی است كه می‌خواهد سعادت مجموعه‌های انسانی را با همان پيامی كه پيغمبران در طول تاريخ نبوت‌ها آورده‌اند و به بشر رسانده‌اند، تأمين كند، گفت: راه پيروزی در اين چالش و رويارويی هم جز به فرموده مقام معظم رهبری«ايستادگی همراه با ايمان و باور به خط و باور به راه خود» نيست. بايد راه را باور داشته باشيم و يكی از شروط دستيابی به موفقيت استمرار بر طريق و استمرار در مقاومت است.

 

این استاد دانشگاه با تاکید اینکه سخنان آيت‌الله خامنه‌ای در حوزه‌ی سياست خارجی از يك منظومه فكری منسجم و به هم پيوسته‌ی معنايی برخوردارند است، خاطرنشان کرد: در اين منظومه فكری «مقاومت» راهی الهی و برگرفته از قرآن كريم، سنت و سيره معصومين عليهم‌السلام است كه دارای تجارب موفق تاريخی می‌باشد و دفاع از استقلال، هويت و شرف و عزت هر ملت آزاديخواهی از طريق آن صورت می‌پذيرد.

 

وی مقاومت را به عنوان مفهومی راهبردی در منظومه‌ی سياست خارجی آيت‌الله خامنه‌ای  خواند و تصریح کرد: استقامت در اهداف و مبانی است و نه در روش‌ها و ابزار، اقتضاء پيروزی و پيشرفت از طريق مقاومت، مداومت و استمرار در مسير در كنار تدبير است. «كسانی هم كه مقاومت می‌كنند بايد از خطرات مقاومت نترسند چراكه ترس در مقاومت مانع پيروزی خواهد شد و اين آفت اغلب ملت‌ها و جماعات است.»(۱۳۸۵/۷/۲۱).

 

احمدی ادامه داد: محور مقاومت با پرچمداری جمهوری اسلامی ایران چندین دهه است که با تمام توان در مقابل زورگویی‌های آمریکا در منطقه غرب آسیا  مقاومت می‌کند، که دستاورد منحصربه‌فرد این محور در «لبنان»، «سوریه» و «عراق» در مقابل تروریست‌های دست‌پرورده آمریکا که تا بن دندان مسلح بودند، بهترین گواه بر این ادعاست.

 

وی به بسیاری از تحلیلگران سیاسی- نظامی اشاره کرد که در تحلیل‌های خود بار‌ها بر تاثیرگذار بودن راهبرد مقاومت در مقابل زورگویی آمریکایی‌ها تاکید کرده‌اند و افزود: معتقدند که هرچند محور مقاومت در استفاده از این راهبرد، هزینه‌های زیادی متحمل شده است، اما هزینه‌اش در مقابل سازش در برابر زورگویانی که لحظه‌ای از برنامه‌ریزی برای شکست این محور درنگ نمی‌کنند، به مراتب کمتر است.

 

کارشناس روابط بین الملل اظهار کرد: تجربه‌های زیادی در منطقه پیش‌روی ماست که می‌توانیم به هزینه سازش که بیشتر از هزینه‌های مقاومت است، پی ببریم؛ سازش «یاسر عرفات» رئیس جنبش آزادی‌بخش فلسطین با رژیم صهیونیستی در سال 1988 یکی از نمونه‌های عقب‌نشینی و سازش در برابر زورگویان و متجاوزان است. عرفات بعد از چند سال مبارزه و مقاومت، در اقدامی غیرمنتظره رهسپار کاخ سفید شد تا با صهیونیست‌ها مذاکره کند که نتیجه این مذاکره امضای «اعلامیه اسلو» بود. به موجب این توافقنامه یک‌طرفه، تمامی تلاش‌های رزمندگان و خون شهدای مقاومت فلسطین پایمال شد. او در این دیدار در مقابل دوربین‌ها با اسحاق رابین نخست‌وزیر وقت رژیم اشغالگر قدس دست داد تا همگان متوجه شوند، مرد شماره یک مبارزه علیه رژیم صهیونیستی تا چه اندازه از آرمان‌های خود عدول کرده است.

 

وی افزود: پیامد‌های سازش یاسر عرفات برای مردم فلسطین محدودیت شدید جابه‌جایی در نواحی اشغالی، کنترل شدید رژیم صهیونیستی بر منابع طبیعی و حیاتی مردم فلسطین و عدم جلوگیری شهرک‌سازی این رژیم غاصب بود؛ بنابراین مذاکرات صلح و توافقات بین یاسر عرفات و مقامات صهیونیستی کمکی به بهبود شرایط فلسطینیان نکرد و حتی موجب شد که این رژیم در اقدامات خود علیه فلسطینی‌ها گستاخ‌تر شود.

 

احمدی از تجربه دیگری که در منطقه نشان می‌دهد، هزینه سازش بیشتر از مقاومت است، خاطرنشان کرد: موضوع اعتماد معمر قذافی رهبر لیبی به آمریکایی‌ها در بحث هسته‌ای بود که در نهایت منجر به برچیده شدن تاسیسات هسته‌ای و موشک‌های بالیستیک این کشور و حتی سرنوگونی حکومت قذافی و هلاکت وی شد؛ لذا می‌بینیم که عقب‌نشینی لیبی در مقابل زورگویی‌های آمریکا نه‌تنها موجب لغو تحریم‌های اعمالی علیه این کشور نشد، بلکه میلیارد‌ها دلار غرامت بر لیبی تحمیل کرد.

 

تصریح کرد: این دو تجربه، چهره پلید و منفعت‌طلبانه غربی‌ها و آمریکایی‌ها را به خوبی نمایان و بر این موضوع تاکید می‌کند که به هیچ‌عنوان نباید روی عهد و پیمانی که با آن‌ها بسته می‌شود، حساب باز کرد؛ چون غربی‌ها و آمریکایی‌ها صرفا به فکر تامین منافع خود هستند، اگر منافع آن‌ها تامین شد و مطمئن شدند که هیچ امتیازی به طرف دیگر پیمان تعلق نمی‌گیرد، سر عهد و پیمان خود می‌ایستند، اما اگر خلاف این ثابت شود، کاری به صداقت طرف مقابل ندارند و در یک چشم بر هم زدن بدون سنجیدن تبعات این خروج از عهدی که بسته‌اند، خارج می‌شوند.

 

وی حل مشکل مقاوت را کوتاه آمدن یا عقب‌نشینی در مقابل اهداف شوم غربی‌ها و آمریکایی‌ها ندانست و خاطرنشان کرد: نه‌تنها مشکل آن‌ها با محور مقاومت حل نمی‌شود، بلکه تا می‌توانند برای این محور که می‌خواهد مستقل و آزاد باشد، پرونده سازی خواهند کرد؛ یک روز القاعده بهانه بود، روز دیگر طالبان، این روز‌ها هم داعش بود که از بین رفت، فردا هم قطعا تروریستی در شکل و شمایلی دیگر در جهان اسلام علم خواهند کرد که باید هوشیار بود و به تقویت هرچه بیشتر محور مقاومت پرداخت؛چرا که تجربه موفقیت محور مقاومت در پروند‌های مختلف منطقه از جمله از ریشه‌کن کردن گروه‌های ترویستی و خنثی کردن نقشه شوم غربی‌ها و آمریکایی‌ها نشان داد که هزینه مقاومت به مراتب کمتر از سازش و عقب‌نشینی است.

 

انتهای پیام/

 

 


 

 

کد مطلب: MTY2ODQ1
 
 
کیمیا سامانه