مشاور بنیاد نخبگان مازندران؛

اقتصاد دانش بنیان راه نجات از رکود اقتصادی کشور / اقتصاد باید از بازار نفتی به مرزهای دانش نزدیک شود

تاریخ انتشار : چهارشنبه - ۰۸ / خرداد / ۱۳۹۸
Share/Save/Bookmark
مشاور بنیاد نخبگان ریاست جمهوری استان مازندران گفت:اقتصاد دانش بنیان، پاسخ منطقی به رکود اقتصادی فعلی کشور است.
اقتصاد دانش بنیان راه نجات از رکود اقتصادی کشور / اقتصاد باید از بازار نفتی به مرزهای دانش نزدیک شود
 

به گزارش سفیر هراز، روزبه مفیدیان در گفتگو با خبرنگار سفیر با اشاره به اینکه ایران یکی از کشورهای قدرتمند خاورمیانه است، گفت: بهره برداری از منابع نفتی موجود در آن برای تامین مالی جمعیت عظیمی از انسان‌ها کافی است، فرایند تکامل پیشرفت علمی ایران نه تنها خیلی سریع بوده، بلکه از نظر الگوی اروپایی-آمریکایی نیز کیفیتی متفاوت داشته است.

 

وی ادامه داد: به عنوان مثال پیشرفت‌های اخیر در زمینه کشاورزی به عنوان پایه اقتصادی جوامع پیشرفته ابتدا توسط صنعتی شدن، سپس به اصطلاح «جامعه اطلاعاتی» و در نهایت با "اقتصاد دانش بنیان" به مرحله کنونی رسید.

 

مشاور بنیاد نخبگان ریاست جمهوری استان مازندران با تاکید برون رفت از وضعیت فعلی اقتصادی کشور عنوان کرد: تغییرات باید آغاز شود، زیرا مدل اقتصادی فعلی، مدل نفتی است و اقتصاد کشورهای منطقه تحت فشارهای شدید قرار گرفته است. در حال حاضر درآمد نفت و گاز به اندازه کافی برای تامین مالی سیستم‌های رفاهی گسترده و بسیار سخاوتمندانه است.

 

وی درپاسخ به حل این مسائل به 2 سیاست مختلف اشاره کرد و گفت: نخستین هدف کاهش یافتن هزینه‌های مربوط به بودجه دولتی است؛ چراکه با کاهش نقل و انتقالات و بازنشستگی، پرداخت هزینه برای خدمات خاص (آب و برق)و یا کاهش یارانه‌ها و غیره، ایران و کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس تمام و یا بیشتر یارانه خود را برای سوخت حذف خواهند کرد.

 

کارشناس حوزه نفت و انرژی با بیان نوع دوم سیاستگذاری تصریح کرد: با هدف افزایش درآمد دولت و در عین حال درآمد شهروندی است، یکی از راهکارهای که خواستار تنوع اقتصادی در مقابل وابستگی به نفت و گاز خواهد بود، یعنی ایجاد بخش‌های تولیدی واقعی باشیم.

 

وی ادامه داد: هر دو راهبرد مستلزم بازگشت به نقش برجسته ای است که بخش خصوصی در اقتصاد آن را به عهده دارد و به خوبی منطبق با اصول منطقه است.

 

مفیدیان با اشاره به مفهوم اقتصاد دانش بنیان گفت: موفقیت اقتصادی به طور فزاینده ای بر استفاده موثر از دارایی‌های نامشهود مانند دانش، مهارت‌ها و پتانسیل‌های نوآورانه است، که اصطلاح اقتصاد دانش بنیان برای توصیف این ساختار اقتصادی در حال ظهور استفاده می شود.

 

 وی با تاکید بر دو ویژگی مهم اقتصاد دانش بنیان اظهار کرد: اولا اینکه، تغییر تمام بخش‌ها در یک جامعه به سمت یک اقتصاد مبتنی بر دانش تاثیر می گذارد و دوم آنکه اقتصاد دانش بنیان باید به عنوان یک گذار شناخته شود که بخشی از یک پروسه طولانی مدت است که طی دهه‌ها ادامه خواهد یافت.

 

این دکتر جوان این تعریف را مبانی هسته ای در ورای تحول به یک اقتصاد دانش بنیان خواند و خاطرنشان کرد: یعنی افزایش رضایتمندی در این چارچوب نه به معنای پایان دادن به خود اقتصاد و نه ابزار قدرت بخشیدن به این فرایند است، بلکه یک مفهوم است که به طور مستقیم با پارادایم اقتصادی نئولیبرالی که در آن کشورها یا شهرها در سراسر جهان برای کسب و کار و رشد رقابت می کنند، مرتبط است.

 

وی منشأ نئولیبرالی این مفهوم را در رانندگان، توانمندسازان و شتابدهنده‌هایی که در پشت رشد اقتصاد دانش بنیان وجود دارند، برشمرد و عنوان کرد: راننده کلیدی، تقاضای روزافزون برای خدمات با ارزش افزوده و کالاها، از طبقه متوسط در حال رشد در سراسر جهان و سیستم‌های ارائه خدمات دولتی است.

 

 مشاور بنیاد نخبگان ریاست جمهوری استان مازندران افزود: توانمندسازها رایانه‌های قدرتمند و ارزان و فناوری‌های اطلاعات و ارتباطات همراه با تحصیلات عالیه هستند. شتاب دهنده‌ها در مورد تقاضا و عرضه، جهانی شدن، ایجاد بازارهای رقابتی در مقیاس بالا، تنوع و تسهیل جریان ایده‌ها، مفاهیم، فن آوری‌ها، سرمایه و مردم هستند. 

 

وی ارزیابی بانک جهانی از اقتصاد دانش بنیان را بر پایه چهار ستون اصلی خواند و بیان کرد: نظام رونق اقتصادی و سازمانی، نوآوری و پذیرش تکنولوژی، آموزش و پرورش، زیرساخت‌های فناوری اطلاعات و ارتباطات است که در نتیجه، بخش زیادی از مشکلات ساختاری در اطراف نظام آموزشی وجود دارد که منافع حاصل از تحقیقات سودمندی آموزش ارائه شده به جامعه را کاهش می دهد.

 

مفیدیان ادامه داد: تاسف برانگیز است که چگونه چنین نظام دانشگاهی، فارغ التحصیلان خود را برای نقش فعال در اقتصاد دانشی آینده آماده می کند، در حالی که سیاست‌های واقعی در کشورهای حوزه خلیج فارس بر پیشرفت در سیستم‌های آموزشی خود تأکید دارند، این مهم فرایندی است که نمی تواند به سرعت و به آسانی انجام شود.

 

وی تحول در اقتصاد دانش بنیان را پاسخ منطقی به رکود اقتصادی فعلی کشور دانست و عنوان کرد: منافع مثبت این تحول به اقتصاد تنها در دراز مدت ممکن است، بنابراین برای آینده کشورمان پیش بینی می شود، که باید به واردات فناوری و نیروی انسانی متکی باشد تا اقتصاد خود را از بازار نفتی به مرزهای دانش نزدیک کند.

 

انتهای پیام/

 


 

 

کد مطلب: MTY2ODI5
 
 
کیمیا سامانه