شورای شهر آمل زیر تیغ؛

منافع مردم یا معامله‌گری

تاریخ انتشار : سه شنبه - ۰۳ / اردیبهشت / ۱۳۹۸
Share/Save/Bookmark
شورای که همیشه یک پایش در متحد شدن لنگ می زند، چه در انتخاب هیئت رئیسه و چه در چالشی چون آرش کمانگیر...و در نهایت این مردم هستند که چوبش را می خورند.
منافع مردم یا معامله‌گری
 

به گزارش سفیر هراز، امروزه به جرات می توان گفت که افکار عمومی قدرت اول را در جامعه دارد، بطوری که جز لاینفک آن محسوب می شود و بر بسیاری از تصمیم گیری های سیاستمداران تاثیرگذار است.


در تعریف افکار عمومی جمله جالبی از ژاک نکه وزیر لویی شانزدهم شنیدم که بیان می کرد: قدرت ناپیدایی است که بی گنج، بی حافظ و بی ارتش برای شهر، برای دربار، برای قصر پادشاهان قانون وضع می کند.

 

به راستی که همینطور است، افکار عمومی یک نیروی سیاسی قدرتمندی است که در قانون هیچ کشوری نام برده نشده، اما جز جداناپذیر آن خواهد بود.


 آنچه در هفته های گذشته در شهرستان آمل که یکی از قطب های سیاسی استان است، می گذرد، حکایتی از بی توجهی شورا نشینان به افکار عمومی دارد، حال ناکوکی  که در استیضاح شهردار به اوج خود می رسد.


 شورای که همیشه یک پایش در متحد شدن  لنگ می زند، چه در انتخاب هیئت رئیسه و چه در چالشی چون آرش کمانگیر...و در نهایت این مردم هستند که چوبش را می خورند.

 

 با وجود اینکه شورای این دوره چه از نظر تحصیلات و چه از نظر جوانگرایی امتیاز بالایی نسبت به دوره های قبل دارد، اما نتوانسته عملکرد قابل قبولی را نشان دهد، رنگ آمیزی پل معلق شاید کوچکترین مثالی برای این ادعا باشد، اما آنچه امروز مورد نقد است، عملکرد شورا در اتفاقات اخیر است و یا بهتر بگوییم، تاثیر افکارعمومی در عملکرد شورا، که متاسفانه وجهی از آن به رسانه ها برمی گردد، رسانه های که بی طرف نیستند و سنگ مخاطب خاص خود را به سینه می زنند و فضا را به نفع آن می سازنند و در ذهن مخاطب هجی می کنند و در مقابل این امتیاز، از ریزترین خبرهای جلسات هم باخبرند، در حالی که بسیاری از رسانه ها پشت درهای جلسات شورا با برچسب غیرعلنی بودن بازمی مانند.


امروزه استیضاح شهردار برای شهروندان تبدیل به اپیدمی شده است و وقتی پر رنگ تر خواهد شد که لمس می کنند، به انتظاراتشان هیچ پاسخی داده نمی شوند و دستهایی مانع اولویت دادن جامعه در تصمیم گیری های شورا می شود، دستهایی که زمان استیضاح شهردار را به دور باطلی می کشاند.


جلسه ای که هفته ها برای آن انتظار کشیده شد، در کمال ناباوری موکول شد به هفته های بعد و ما را به دور باطلی که مانده‌ است، نوید می دهد و تا زمانی که شورا برای اهداف  مردم متحد نشود، همچنان ادامه خواهد داشت، تاوان آن را جامعه خواهد داد.

 

شورای شهر یک نهاد تصمیم گیری است، اما جالب اینجاست تماما در تصمیم گیری ها به چالش برمی خورد، هنوز پرونده استیضاح بسته نشده است که اعضا بر سر شهردار جدید معامله می کنند و گزینه های روی میز، گزینه های کارامدی نیستند.

 

این روزها کمتر کسی در آمل است که از خود نپرسد، استیضاح شهردار به کجا رسیده است، اعضای شورا نماینده های مردم هستند، هر کدام با رای بالا در دوئلی سخت، توانستند اعتماد زیادی را کسب کنند و بر صندلی شورا تکیه بزنند و باید یادآوری کنیم که این اعتماد هر چهار سال تمدید خواهد شد و شما زیر ذره بین چشم های شهروندان محک زده می شوید.

/سمانه قلی‌پور

 


 

 

کد مطلب: MTY2Nzcy
 

 
کیمیا سامانه