جوان کارآفرین آملی؛

ماندم تا معنی واقعی "اقتصاد مقاومتی" را به مسئولان و مردم نشان دهم/ انگیزه بالای جوانان، موتور محرک اقتصاد کشور

تاریخ انتشار : پنجشنبه - ۰۸ / آذر / ۱۳۹۷
Share/Save/Bookmark
جوان کار آفرین آملی گفت: در سال 96 از دانشگاه استرالیا پذیرش داشتم و می توانستم به خارج کشور بروم و آنجا کار کنم اما در کشور خود ماندم تا به معنای واقعی " اقتصاد مقاومتی در عمل " را به مسولین و مردم نشان دهم، اینکه ایران سرشار از منابع است و با روحیه بسیجی می توان کشور را به سمت پیشرفت برد.
ماندم تا معنی واقعی "اقتصاد مقاومتی" را به مسئولان و مردم نشان دهم/ انگیزه بالای جوانان، موتور محرک اقتصاد کشور
 

به گزارش سفیر هراز،بر اساس آخرین آمار از حدود 117 میلیون تن تولیدات محصولات کشاورزی در ایران سالیانه 30 تن از آن در هنگام و پس از برداشت از بین می‌رود و با توجه به اینکه استان مازندران با تولید 40 درصد از مرکبات کشور رتبه نخست تولید را در کشور در دست دارد این آمار نشان می‌دهد که به چه میزان سرمایه‌ای که می‌توان از ان بهره‌های گوناگون برد در حال نابود شدن است.


در چنین فضایی استفاده از صنایع تبدیلی بهترین و کارآمدترین راه برای کاهش میزان ضایعات خواهد بود همچنین استفاده از صنایع تبدیلی موجب می‌شود تا تولیدکننده تنها به صرف خام فروشی فعالیت نکند و با دید گسترده تر نسبت به تولید خود فعالیت کند که در نهایت موجب افزایش بهره بری و سوددهی خواهدشد و این در حالی است که اهمیت به صنایع تبدیلی در استان مازندران آنچنان که باید و شاید جدی گرفته نمی‌شود.


یکی از اهداف مهم سپاه در زمینه اقتصاد، ایجاد و معرفی مشاغل زودبازه به همراه اشتغالزایی است بدین معنی که فرد حتما نباید چند میلیارد سرمایه در حساب بانکی داشته باشد و یا اشتغالزایی را در احداث کارخانه‌های چند هکتاری ببیند بلکه با رویکردی جدید و توجه به داشته‌ها در جهت پیشبرد اهداف اقتصادمقاومتی قدم برداشت، اقتصادی که امروزه حال و روزش آنچنان خوب نیست و نیاز به توجه ویژه ای دارد که صنایع تبدیلی یکی از این اهداف است.


عارف مومنی، دانشجوی دکتری رشته مکانیک به عنوان بسیجی کارآفرین توانسته با ورود به عرصه صنایع تبدیلی موجب اشتغالزایی در محیط روستا شود و در کنار آن امروز به گسترش کار خود در سطح کشور و صادرات نیز فکر می‌کند که شما را به خواندن این مصاحبه در ادامه دعوت می‌کنیم.


سفیرهراز: علاقه به فعالیت در صنایع تبدیلی از کجا در شما ایجاد شد؟


پدر من کشاورز است و از همان ابتدا مابین محصولات کشاورزی و با کار کردن با آنها بزرگ شدم. وقتی به شهر و استان‌های همجوار می‌رفتم می‌دیدم که محصولات کشاورزی به درستی و با کیفیت خوب به دست مردم شهرهای همجوار نمی‌رسد و این سوال در ذهنم ایجاد شد که چطور می‌توان محصول با کیفیت خوب را به دست مردم رساند و از سوی دیگر موجب سوددهی به باغدار نیز شد که در این راستا در ابتدای کار در بسته بندی محصولات برنج وارد شدیم.


چندسال پیش بود که بخاطر برف کیفیت محصولات در مازندران به شدت کاهش پیدا کرد که موجب شد تا کسی محصولات باغات را نخرد و مردم نیز پرتغال‌ها را به رودخانه‌ها ریختند از آن زمان در فکر ایجاد تغییری بودم تا در زمانی که این حجم از محصول وارد بازار می‌شود و بازار کشش جذب ندارد بتوان به خوبی از محصولی که برای آن تلاش شده بهره برد که به فکر صنایع تبدیلی و خشک کردن میوه جات افتادم.


خشک کردن میوه جات ریسک کمتری دارد این فرصت را به شما می‌دهد که محصول را به خوبی به بازار ارائه بدهید.


از سال 96 بازار را با تولید برخی محصولات امتحان کردیم که پس از جواب مثبتی که از بازار گرفتیم از تابستان سال 96 سوله ای با رعایت استاندارها و بهداشت ساختیم و از آذر سال 96 اقدام به خرید مرکبات کردیم و تبدیل به میوه جات خشک کردیم و از قبل عید 97 محصول به بازار از طریق شرکت خودمان وارد بازار شد. برند ثبت شده به نام "میوه آرا" است و پروانه بهداشت برای ان اخذ شده است.


سفیرهراز: چند نیروی کار دارین؟
4 نیرو به صورت فعال در صبح کار می‌کنند و 3 نفر هم در شرکت در شیفت دیگری کار می‌کنند. در جنگ اقتصادی فعلی هدف ما از این کار سوددهی به باغداران و اقتصاد کشور و منطقه است


سفیرهراز: از ویژگی‌های این محصول بفرمایید؟
ایران دارای تولیدات باغی زیادی است و چون قیمت تولید شده برای ما کم است می‌توانیم در تولید این محصول در صورت وجود فضا رقابت کنیم و همچنین مجوز صادرات خشک بار به بسیاری از کشورها را داریم و می‌توانیم به بازار جهانی ورود پیدا کنیم.


سفیرهراز: میزان فروش و درخواست بازار چگونه است؟
در سطح تمامی‌ شهرستان‌های استان مازندران در حال حاضر فعالیت می‌کنیم و از 2 ماه دیگر به صورت گسترده در تهران فعالیت خواهیم کرد.


سفیرهراز: بسیج سازندگی نقش موثری در کار شما داشت؟
از سن بسیار کم در بسیج بودم و همیشه معتقدم روحیه بسیجی موجب پیشرفت من در زندگی شده است. از سن کم دوره‌های بسیج فعال را گذراندم و در کلاس‌هایی که بسیج در زمینه اقتصاد می‌گذاشت شرکت می‌کردم که بسیار موثر است.

از نکات مهم آشنایی بنده با بسیج سازندگی سپاه شهرستان آمل بود که کارشناسان بازدید کردند و پس از ان حمایت‌هایی صورت گرفت که موجب رونق و تسریع در کار من شد که اشتغالزایی نیز با خود به همراه داشت و اعتماد سپاه و بسیج سازندگی به ما باعث شد که کار را جدی تر پیگیری کنیم.

در حال حاضر نیز نیاز به دستگاه‌های جدید تری وجود دارد تا سرعت کار را بالاتر ببریم و تولید اگر قرار است به صرفه باشد باید سرعت تولید بالایی داشته باشد و مکانیزه کردن برخی امور در حال حاضر برای ما در اولویت است که امیدواریم همانگونه که تابه حال بسیج از ما حمایت کرده از این پس نیز بکند تا هم میزان تولید را افزایش دهیم و هم اشتغالزایی بیشتری را موجب شویم.


در صورت مکانیزه کردن بخش شست و شو و بسته بندی می‌توانیم تا 15 نفر اشتغالزایی به همراه داشته باشیم.


سفیرهراز: باتوجه به نام امسال که حمایت از کالای ایرانی و تولید کننده ایرانی است، آنچنان که باید و شاید از شما حمایت شد؟
 در شروع کار ما نوپا بودیم که با حمایت بسیج سازندگی جان گرفتیم و حرکت کردیم.


در حال حاضر 7 نفر نیروی کار فعال داریم که وقتی روند کار ما را می‌بینند می‌توان به ما و مسیری که داریم اعتماد بیشتری کرد و امیدوارم با حمایت‌های بیشتر موثرتر عمل کنیم


سفیرهراز: میزان تولیدتان چقدر است؟
9 تن در ماه میوه می‌خریم که میزان تولیدمان در ماه 1 تن میوه خشک شده است که وارد بازار می‌کنیم.


برخی محصولات مثل خرمالو قابلیت سردخانه زدن ندارند و باید میوه را خرید و فروخت. وقتی بازار کشش ندارد و در ان زمان عرصه می‌شود روی دست باغدار می‌ماند که اتفاق خوبی نیست. تمامی‌میوه‌هایی که شرکت خریداری می‌کند در زمان عرصه به بازار با بالاترین کیفیت خریداری می‌شود و سریعا خشک می‌شود و از این جهت این صنعت سوودهی برای مازندران است.


اگر صنایع تبدیلی در مازندران رشد پیدا کند می‌توان در زمان عرصه محصولات با تبدیل انها به محصول دیگر قدم‌های بزرگی برای کاهش میزان ضایعات محصولات کشاورزی نیز برداشت.


سفیرهراز: جا برای کار در صنایع تبدیلی در مازندران وجود دارد؟
رهبر معظم انقلاب نیز بر گسترش صنایع تبدیلی در کشور نگاه ویژه ای دارند. یکی از کشورهای همسایه ما با اینکه هیچ تولید محصول باغی ندارد اما در صنایع تبدیلی در دنیا حرف اول را می‌زند و چرا در کشور ما که این پتانسیل وجود دارد ما خودمان فعالیت نکنیم؟


سفیرهراز: بزرگترین دغدغه در حال حاضر شما؟
بیکاری موجود در کشور بزرگترین دغدغه حال حاضر من است و همین دغدغه باعث شد تا در کشورم بمانم و قید بورسیه استرالیا را هم بزنم. من در حالی کار را شروع کردم که در سال 96 از دانشگاه استرالیا پذیرش داشتم و می‌توانستم به خارج کشور بروم و انجا کار کنم اما در کشور خود ماندم تا به معنای واقعی " اقتصاد مقاومتی در عمل " را به مسولین و مردم نشان دهم، اینکه ایران سرشار از منابع است و با روحیه بسیجی می‌توان کشور را به سمت پیشرفت برد.


سفیرهراز: در اینده چه برنامه‌هایی برای شرکت دارید؟
محصولات باغی ایران از جمله با کیفیت ترین و خوشمزه ترین مصحولات در دنیا است که در تمام دنیا دارای مشتری است. به دنبال این هستیم که تا یک سال آینده پس از تکمیل بازار داخلی به سراغ صادرات برویم.


طبق آخرین اعلام نیازها، در ژاپن، بحرین بازار برای صادرات وجود دارد که در حال حاضر برنامه ما کار کردن در سطح کشور است که امیدواریم بزودی به ان مرحله نیز برسیم.


سفیرهراز: حرف آخر؟
انگیزه بالای جوان‌ها در کشور می‌تواند موتور محرک اقتصاد کشور باشد. انقلاب ما در کشور با حرکت جوان‌ها بود اما در حال حاضر میدان انچنان که باید و شاید برای جوان‌ها باز نیست.امیدوارم نگاه ویژه تری به جوانان شود تا جوان‌ها که سرمایه بالقوه ای هستند با حمایت‌ها تبدیل بالافعل شوند.

 

انتهای پیام/

 


 

 

کد مطلب: MTY2NjE3
 

 
کیمیا سامانه