رییس اداره دامپزشکی آمل:

وجود ۳۰ هزار راس دام سنگین در آمل/ ۷۳ درصد بیماری‌های نوپدید از انتقال حیوان به انسان است/ خرید شیر فله و مصرف اردک و جوجه پرورشی در مزارع از تهدیدات جدی

تاریخ انتشار : یکشنبه - ۱۳ / آبان / ۱۳۹۷
Share/Save/Bookmark
رسولی زاده با بیان اینکه 832 بیماری مشترک مابین انسان و حیوان وجود دارد، گفت: از 156 بیماری نوپدید 114 مورد که 73 درصد بیماری های نوپدید است که از حیوانات به انسان منتقل می‌شوند.
وجود ۳۰ هزار راس دام سنگین در آمل/ ۷۳ درصد بیماری‌های نوپدید از انتقال حیوان به انسان است/ خرید شیر فله و مصرف اردک و جوجه پرورشی در مزارع از تهدیدات جدی
 

حمید رسولی‌زاده، در گفت‌وگو با خبرنگار سفیر هراز با بیان اینکه سلامت حق تمام شهروندان است، اظهار کرد: سلامت یک اولویت و از اهداف مهم تمامی‌دستگاه‌های حوزه بهداشت و نظارت و درمانی است.


وی با اشاره به اینکه در جهت اجرای هرچه بهتر دستورالعمل‌ها مردم باید در تمامی‌تصمیم گیری‌های حوزه سلامت مشارکت داشته باشند، گفت: تعامل بین بخشی و ارتباط بین ادارات مختلف از مهم‌ترین عوامل اجرای هرچه بهتر دستورالعمل‌ها است.

 

رییس اداره دامپزشکی آمل با بیان اینکه طبق آمار جهانی، سالانه 2 میلیون نفر در جهان به دلیل مصرف مواد غذایی ناسالم فوت می‌کنند که عمده این افراد کودکان هستند، تصریح کرد: امنیت غذا و سلامت مردم مقوله مهمی‌است که می‌توان به جد به آن پرداخت.

 

این مسئول با اشاره به اینکه بیش از 500 هزار میلیارد ریال ارزش سرمایه گذاری‌های انجام شده در بخش دام و طیور است، عنوان کرد: بعد از صنعت نفت یکی از مهم‌ترین سرمایه‌های ملی در کشور است.


رسولی‌زاده با بیان اینکه 832 بیماری مشترک مابین انسان و حیوان وجود دارد، گفت: از 156 بیماری نوپدید 114 مورد که 73 درصد بیماری‌های نوپدید است از حیوانات به انسان منتقل می‌شوند.


وی با اشاره به اینکه در 10 سال اخیر اکثر بیماری‌های نوپدید منشا حیوانی داشتند، ادامه داد: بیش از 100 میلیارد تومان در سال از طرف وزارت بهداشت و درمان برای درمان بیماری‌های مشترک بین انسان و دام هزینه می‌شود.


رییس دامپزشکی آمل با بیان اینکه تلفات دامی‌ تهدید امنیت غذایی و کاهش درآمد تولیدکنندگان و افزایش هزینه تولید را با خود به همراه دارد، یادآور شد: یکی از تهدیدات جدی ترغیب به خرید شیر فله و مصرف آن و پرورش اردک و جوجه‌های کوچک در مزارع است.


این مسول ادامه داد: 30 هزار راس دام سنگین و 250 هزار راس دام سبک در آمل وجود دارد.


رسولی‌زاده با بیان اینکه از ابتدای سال 97 تاکنون کانون بیماری در بحث طیور نداشتیم که موجب معدوم سازی طیور شود، افزود: به بازه زمانی می‌رسیم که واحدهای پرورش طیور باید نکات ایمنی و بهداشتی را جدی بگیرند.

 

وی در پایان خاطرنشان کرد: کشتار و حمل و نقل غیرمجاز دام در آمل می‌تواند موجب بیماری شود که باید مردم از آن دوری کنند.

 

انتهای پیام/

 


 

 

کد مطلب: MTY2NTY4
 
 
کیمیا سامانه