زبان مادر شوهر با برگ‌هایی خنجری

تاریخ انتشار : سه شنبه - ۲۲ / اسفند / ۱۳۹۶
Share/Save/Bookmark
سانسوریا گیاهی جدیدی نیست و پیشینه زیادی در کشاورزی دارد. چینیان باستان این گیاه را در گنجینه‌هاشان نگهداری می‌کردند، چرا که به عقیده آن‌ها ۸ خدا ۸ برتری را به نگهدارندگان این گیاه عطا می‌کردند!
 

به گزارش سفیر هراز،این گیاه زیبا، سانسوریا، شاید به خاطر شکل خنجری برگ‌هایش به زبان مادر شوهر معروف شده! به نقل از فوت و فن جدای از نام عجیبش، گیاهی بسیار مقاوم و زیبا است که نمی‌توان به این راحتی ا از شرش خلاص شد!

 

زبان مادر شوهر با برگ‌هایی خنجری

 

سانسوریا بومی مناطق غربی آفریقا است. این گیاه برگ‌هایی سخت و راست قامت دارد که به اندازه ۹۰ تا ۱۲۰ سانتی‌متر هم می‌رسند. در بعضی گونه‌ها کناره‌های برگ گیاه به رنگ زرد است که بر زیبایی گیاه می‌افزاید. سانسوریا یکی از سرسخت‌ترین گیاهان خانگی است که می‌تواند تقریبا هر شرایط محیطی را تحمل کند، از سایه گرفته تا آفتاب زیاد. تنها راه کشتن این گیاه، آبیاری زیاد و یا خیلی خیلی کم است.

سانسوریا گیاهی جدیدی نیست و پیشینه زیادی در کشاورزی دارد. چینیان باستان این گیاه را در گنجینه‌هاشان نگهداری می‌کردند، چرا که به عقیده آن‌ها ۸ خدا ۸ برتری را به نگهدارندگان این گیاه عطا می‌کردند! این هشت مزیت شامل عمر زیاد، رفاه، هوش، زیبایی، هنر، توانایی سرودن شعر، سلامتی و قدرت بود.

پس اگر شما هم از این ۸ برتری و مهم‌تر از آنها، گیاه زینتی سرسختی می‌خواهید، بهتر است سانسوریا را پرورش دهید!

شرایط رشد


نور

اگر چه گیاه بسیار بخشنده است و غفلت شما را نادیده می‌گیرد، اما سانسوریا به مکانی روشن نیاز دارد که مقداری هم آفتاب مستقیم داشته باشد. می‌توان این گیاه را کم کم به آفتاب کاملا مستقیم هم عادت داد. اما این نیاز نوری گیاه نباید باعث شود که فکر کنید سانسوریا برای خانه کم نور شما مناسب نیست. این گیاه را می‌توان در مکان‌های کم نور هم پرورش داد.

آبیاری

اجازه دهید خاک در بین دو آبیاری خشک شود و سپس آبیاری مجدد را انجام دهید. در طول زمستان، آبیاری به یک بار در ماه کاهش دهید و یا زمانی گیاه را آبیاری کنید که خاک آن به نظرتان خشک آمد. بهتر است خاک گیاه را اندکی خشک نگه دارید تا بخواهید آن را بیش از حد آبیاری کنید چرا که همانطور که گفتیم آبیاری بیش از حد یکی از عوامل مرگ گیاه است.

دما

سانسوریا دمای بالا را ترجیح می‌دهد و از اینکه در فضایی با هوای سرد باشد خوشش نمی‌آید.

خاک

خاک گلدانی سست و با زهکشی خوب، بهترین خاک برای کاشت سانسوریا است. این گیاه در خاکی که اندکی شنی است رشد بهتری دارد.

– کود دهی

گیاه را در طول فصل رشد با کود‌های معمولی و متعادل کاکتوس تغذیه کنید. در فصل زمستان کود دهی را متوقف کنید.

تکثیر


سانسوریا را می‌توان به راحتی در طول تعویض گلدان تقسیم بوته کرد و به راحتی تکثیرش کرد. به همین ترتیب جوانه‌های جدید که سر از خاک برمی‌آورند را هم می‌توان از گیاه اصلی جدا کرد و به صورت گیاهی جداگانه در گلدان دیگری کاشت. زمانی که گیاه به خوبی با محیط تطبیق پذیرد و در گلدانش مستقر شود، رشد زیادی خواهد داشت.

یکی دیگر از روش‌های تکثیر سانسوریا قلمه برگ است. استفاده از هورمون ریشه زنی شانس موفقیت قلمه‌ها را بیشتر می‌کند. بعد از آن قلمه‌ها را در خاکی شنی بکارید و به انتظار ریشه دهی آن‌ها باشید.

اما از میان تمام روش‌های گفته شده، تقسیم بوته راحت‌تر و مطمئن‌تر است و در ضمن در این حالت گیاه جدید بزرگ‌تر خواهد بود و نیاز نیست زمان زیادی برای رشد آن صبر کنید.

تعویض گلدان


گلدان سانسوریا را در فصل بهار عوض کنید. همانطور که گفتیم سانسوریا سرعت رشد زیادی دارد و ممکن است مجبور شوید هر ساله گیاه را تعویض گلدان و تقسیم بوته کنید. یک گیاه سانسوریای خوب رشد کرده می‌تواند یک گلدان سفالی را با حجم ریشه‌های زیادی که تولید می‌کند بشکند!

برای تعویض گلدان اجازه دهید خاک گلدان گیاه خشک شود. سپس به کف و دیواره‌های گلدان چند ضربه آهسته وارد کنید، خواهید دید که گیاه به راحتی از داخل گلدان خارج می‌شود. گلدانی تنها یک سایز بزرگ‌تر از گلدان قبلی گیاه تهیه کنید و گیاه را در آن قرار دهید و سپس گلدان را با خاک تازه پر کنید. اگر گلدانی که گیاه را در آن می‌کارید چند سایز بزرگ‌تر از گلدان قبلی باشد، رشد گیاه با اختلال مواجه خواهد شد

 


 

 

کد مطلب: MTY1NDI4
 

پر بازدیدترین امروز
 

 
کیمیا سامانه