برف و مدیریت بحران در مازندران

تاریخ انتشار : چهارشنبه - ۱۱ / بهمن / ۱۳۹۶
Share/Save/Bookmark
افت دما و بارش برف در دهه آخر بهمن چیزی جز استقبال مدیران برای محکم قدم نهادن در مقابل بحران نباید باشد.
برف و مدیریت بحران در مازندران
 

به گزارش سفیر هراز، برف، این طلای سفید، موهبتی الهی است، آن هم در شرایطی که کم آبی و بارش کم باران بی‌سابقه بود و خطر خشک‌سالی سرزمین سبز مازندران را تهدید می‌کرد.


خبر شروع سامانه برف همه را منتظر خود کرد، شادی بی‌پایانی، چشم‌های منتظر دوخته به آسمان را در خود جای می‌داد؛ اما همچنان نگرانی چترش را بر شهر گسترده بود، خاطراتی که در طول این چند سال شیرینی برف را تلخ کرد و همگان را وا می‌داشت شادی برف را بر این نگرانی‌ها ببخشند.


 دوئلی که سرما با بازوان شوکه زده شهر کرد، خاطره‌هایی که نگذاشتند حلاوت برف را خوب بچشیم و به این نعمت الهی برچسب بحران زدیم.


خوش یمنی برف می‌توانست مانند سال‌های گذشته شوربختانه‌تر به بختک زندگی این دیار سبز بچسبد و شور و شوق‌شان را تلخ کام کند.


برف شروع به باریدن کرد و لبخندها کاملا انحنای لب را درک نکرده بودند که قطعی برق برخی نقاط شهر تن شادی‌شان را لرزاند، دلهره‌ها هجوم آورند و به جان لذت برف بازیشان افتادند که با تلاش کارکنان اداره برق به ساعتی نینجامید و وضعیت دوباره به حالت عادی بازگشت.


خسارت 940 میلیارد تومانی بر محصولات کشاورزی در سال 95 و عدم تامین به موقع خسارت دلایل محکمی بر نگرانی‌ها بود، قطع برق، گاز، انسداد ارتباطی اغلب روستاها، قطع ارتباطی راه شریانی، تخریب سقف منازل و بسیاری خسارت در زیر ساخت‌های پیکره مازندران بر آتش دلشوره‌ها می‌افزود تا نکند شاهد ترادژی برف سال‌های گذشته باشیم.


سازمان مدیریت بحران از سال87 کار خود را به صورت آزمایشی آغاز کرد، در چارت سازمانی خود سه معاونت برای آن مشخص شد که شامل معاونت‌های امور پیش‌بینی و پیشگیری، امور آمادگی و مقابله، امور بازسازی و بازتوانی است.


هر چند مسئولیت‌ها در این نهاد کاملا تعریف شده و مبهم نیست، اما آنچه در عمل شاهد هستیم پررنگ‌تر شدن حوادث است؛ مثلا زلزله کرمانشاه را به پرتلفات‌ترین زلزله سال 2017 تبدیل می‌کند که معلول مسائلی چون مشکلات زیر ساختی، نبود هماهنگی و کمبود بودجه دستگاه‌ها و هزاران دلیل دیگر است.


در شهر کلمبیا ایالت میسوری آمریکا هر سال در ماه نوامبر، مانور برف‌روبی توسط شهرداری برگزار می‌شود تا از آمادگی لازم برخورد باشند، اگر مانند این برنامه‌ها از سوی مسئولان اجرایی کشورمان انجام شود آمادگی بیشتری هنگام مواجهه با بحران‌ها داریم.


با بازخوانی تجربه چند سال اخیر انتظار می‌رود مدیریت بحران، قوی‌تر مقابل بحران‌های زنجیره‌ای که بعد از بارش برف شهر را تسخیر می‌کند بایستد و مانند سال‌های گذشته شاهد فلج شدن زندگی مردم با بارش نعمت الهی نباشیم.

 

پر کردن نقاط ضعف مدیریت بحران و کنترل حوادث ناشی از آن ، آموزش‌های اجتماعی، آمادگی برای مقابله با بحران عواملی هستند که می‌توان به وسیله آن بحران را مدیریت و از تجربه‌های به دست آمده به‌عنوان یک فرصت استفاده کرد.


وجود پیش‌بینی هواشناسی برای شدت افت دما و بارش برف در دهه آخر بهمن چیزی جز استقبال مدیران برای محکم قدم نهادن در مقابل بحران نباید باشد، تراژدی برف که سال‌های گذشته بر کوله‌بار تجربیات‌شان افزوده تا مهر غافلگیری به کمر بحران نزنیم و با مدیریت منسجم و مطلوب به حداقل خسارت قانع شویم.


تلاش‌های شبانه روزی هلال احمر، نیروهای امدادی و پلیس که پس از بسته شدن راه‌ها به سرعت انجام شد جای قدردانی  و خداقوت دارد.


 وجدان حکم می‌کند در چنین شرایطی کمی حواس‌مان به بی‌خانمان‌ها و کسانی که به انرژی گرمایشی نیاز دارند، باشد تا نکند این سرما تا مرز استخوان‌هایشان را بپیماید و بیمارشان کند.


برف که نهایت زورش را زده بود و خود را از کوهپایه‌ها به جلگه‌ها کشاند تا این لحظه نتوانست کمر مدیریت بحران آمل را خم کند، همه چیز آرام است، جاده‌ها باز هستند، خیابان‌ها هموار و برق و گاز لذت سرمای زمستان را دوچندان می‌کنند.

یادداشت: سمانه قلی‌پور

 


 

 

کد مطلب: MTY0NzQy
 

 
کیمیا سامانه