سردار علیجان میرشکار:

مردم آمل ذهنیت کمونیست جهانی درباره شمال کشور را پاک کردند

تاریخ انتشار : پنجشنبه - ۰۵ / بهمن / ۱۳۹۶
Share/Save/Bookmark
سردار علیجان میرشکار گفت: کمونیست‌ها در خیال خود فکر می‌کردند که شهرهای شمالی کشور با آنها همراه هستند و آمل نیز به راحتی با آنها همراه می‌شود و از این طریق شهرهای دیگر هم به کمک آنها می‌آیند.
مردم آمل ذهنیت کمونیست جهانی درباره شمال کشور را پاک کردند
 

سردار علیجان میرشکار در گفت‌وگو با خبرنگار سفیر هراز با بیان اینکه بنیانگذار جمهوری اسلامی علی رغم اتفاقات بسیاری که در طول انقلاب افتاد از حماسه تاریخی مردم آمل در وصیت‌نامه خود ذکر کرد، گفت: اگر بخواهیم اتفاقات ششم بهمن را صرفا در حمله منافقان به آمل بررسی کنیم به نتیجه مطلوبی نمی‌رسیم مگر اینکه سلسله اتفاقاتی که در آن بازه زمانی در کشور به صورت زنجیره رخ داد را بررسی کنیم تا حماسه آمل را یکی از حلقه‌های آن زنجیره ببینیم.


وی با اشاره به اینکه پس از انتخاب بنی‌صدر به‌عنوان رییس جمهور دوقطبی در کشور ایجاد شد، اظهار کرد: بنی‌صدر با رای مردم احساس کرد به جایگاهی رسیده که می‌تواند در برابر اهداف بلند امام بایستد و تفکر لیبرالی خود، مشاوران و گروهک‌های حامی‌اش، وی را در این مسیر شجاع تر کرد و هر روز فاصله بین تفکر بنی‌صدر با امام و جریان انقلابی بیشتر می‌شد.


فرمانده اسبق لشکر 25 کربلای مازندران با اشاره به سخنرانی بنی‌صدر در 14 اسفند سال 1359 در دانشگاه تهران که موجب درگیری فیزیکی مابین طرفداران وی و حامیان جریان انقلاب شد، تصریح کرد: از آن تاریخ به بعد مخالفت مردم با بنی‌صدر شکل گرفت و در تهران و شهرهای بزرگ روزانه علیه بنی‌صدر راهپیمایی انجام شد که در نهایت حضرت امام خمینی(ره) در 20 خرداد سال 60  بنی‌صدر را از فرماندهی کل قوا عزل کرد.


یادگار هشت سال دفاع مقدس با عنوان اینکه تمامی این اتفاقات زمانی رخ داد که برخی از شهرهای جنوبی کشور در محاصره و برخی در چنگ دشمن بود، افزود: وضعیت مرزهای ایران و عراق هر روز آتش بود، کردستان هم وضعیت نامطلوبی داشت و ترورهایی هم انجام می‌شد و عمده شهرها در دست ضدانقلاب بود.


سردار میرشکار با بیان اینکه در 30 خرداد مجلس رای به عدم کفایت بنی صدر داد، تصریح کرد: همان روزی که در مجلس برای عدم کفایت بنی‌صدر جلسه برگزار شد طرفداران وی و مجاهدان خلق و گروهک‌ها درگیری‌هایی در تهران و دیگر شهرها ایجاد کردند که موجب شهادت 16 تن و 150 مجروح در شهرها شدند اما در نهایت تاریخ 31 خرداد حضرت امام خمینی(ره) عزل بنی‌صدر را اعلام کرد.


وی 6 تیر ماه را زمان آغاز ترور شخصیت‌های انقلاب عنوان کرد و گفت: تعداد زیادی از نمایندگان مجلس شهید و مجلس از اکثریت افتاد، با شهید شدن بهشتی قوه قضاییه هم از کار افتاد و رییس جمهور هم بعد از عزل، مخفی و از کشور فرار کرد.


فرمانده اسبق لشکر 25 کربلای مازندران با اشاره به اینکه دشمن برای تجزیه کردن کشور و خسته کردن مردم برای خود 2 هدف متصور شد، اظهار کرد: از یک سو جبهه کردستان و از سوی دیگر جبهه جنگ سراسری مد نظر آنها بود که در این بین به دنبال نقشه شوم دیگری هم در کشور بودند.


یادگار هشت سال دفاع مقدس در ادامه به انتخاب شهید رجایی به‌عنوان رییس جمهور و پس از آن ترور شدن وی و شهید باهنر اشاره کرد و افزود: بار دیگر رییس جمهور و وزیر کشور ترور شدند که در این مقطع دشمن به دنبال ایجاد جبهه سوم در کشور بود.


سردار میرشکار با بیان اینکه جبهه سومی که دشمن به دنبال آن بود باید در دورترین نقطه نسبت به کردستان و مرز عراق و ایران و جنگ دفاع مقدس قرار می‌گرفت و یاداور شد: نخستین موج کمونیسم در بندرانزلی شکل گرفت و به دیگر شهرهای شمالی کشور هم رسید، به گونه‌ای که شوروی سابق، شمال ایران را حیات خلوت خود می‌دانست و دشمن با این ذهنیت که کمونیست‌ها می‌توانند موج سوم را برای ضربه در کشور ایجاد کنند گروهی را برای حضور در جنگل‌های شمال کشور راهی این مناطق کردند.


وی درباره اتحادیه کمونیست‌ها تصریح کرد: گروهی از تحصیل‌کرده‌های خارج کشور در سال 1348 گروهی به‌عنوان سازمان انقلابیون کمونیست تشکیل دادند که علیه شاه فعالیت می‌کردند، گروهی دیگری هم تشکیل شد که در عراق و فلسطین فعالیت می‌کردند و در نهایت سال 1355 این دو گروه با یکدیگر ترکیب و اتحادیه کمونیست‌ها را تشکیل دادند.


فرمانده اسبق لشکر 25 کربلای مازندران در پایان با بیان اینکه اتحادیه کمونیست‌ها در ابتدا با انقلاب همراه بودند اما آرام آرام با جریان انقلاب مخالفت و خبرگان و رییس جمهوری را تحریم کردند، گفت: دوم شهریور 1360 با حدود 280 نفر وارد جنگل‌های مازندران و در یکی از روستاها مستقر شدند و در نظر داشتند که با جذب نیرو به نزدیک‌ترین شهر به پایتخت که آمل بود، حمله کنند و در خیال خود فکر می‌کردند که چون شهرهای شمالی کشور با کمونیست‌ها همراه هستند آمل نیز به راحتی با آنها همراه می‌شود و از این طریق شهرهای دیگر هم به کمک آنها می‌آیند.

 


 

 

کد مطلب: MTY0NjI5
 

 
کیمیا سامانه